سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گزارش/
شنبه 24 آذر 1397 / 09:00|کد خبر : 2891|گروه : فرهنگی

فضای مجازی در گپی با شهروندان در مریوان

یکی از بزرگترین دلایل برای عضویت در شبکه های اجتماعی فقدان فضای واقعی گفت و گو و تبادل نظر  و همچنین عدم دسترسی آسان جوانان به امکانات تفریحی و یا هزینه های بالا برای استفاده از برخی امکانات است.

یکی از بزرگترین دلایل برای عضویت در شبکه های اجتماعی فقدان فضای واقعی گفت و گو و تبادل نظر و همچنین عدم دسترسی آسان جوانان به امکانات تفریحی و یا هزینه های بالا برای استفاده از برخی امکانات است.

به گزاشر خبرنگار زریوار خبر، انسان موجودی مدنی الطبع بوده و همواره با هم نوعانش در ارتباط بوده است، در واقع این ارتباط ریشه در نیاز های او به ارتباطات اجتماعی دارد، بشر در دوره های گوناگون برای تسهیل ارتباطات جمعی خود دست به اختراعاتی همچون تلفن،تلویزیون،ماهواره ، اینترنت و.. زده است.شبکه های اجتماعی نیز از همین دسته ها هستند.

 

اینکه دلیل این استقبال گسترده از چنین فضایی چه دلایلی دارد و بررسی رفتارهای آن من را وا داشت در گپی خودمانی با شهروندان به بحث و گفت و گو بنشینم. شاید یکی از بزرگترین دلایل برای عضویت در شبکه های اجتماعی را فقدان فضای واقعی گفت و گو و تبادل نظر دانست و همچنین عدم دسترسی آسان جوانان به امکانات تفریحی و یا هزینه های بالا برای استفاده از آنان... با مبین 16 ساله و دوستانش به بحث پرداختم ؛ آنها عقیده داشتند وقتی در تمام فضاها آنها را از جنس مخالف جداکرده اند برای برقراری ارتباط و گفت و گو، خودشان را در تنگنا می بینند ولی  درفضای مجازی این محدودیت ها وجود ندارد و راحتتر می توانند با جنس مقابل ارتباط برقرار کنند ؛ آنها از حضور در شبکه های اجتماعی احساس رضایت داشتند.شبکه های اجتماعی می تواند مکانی برای افراد طرد شده در جامعه باشد ومیتواند از این دریچه برای ایجاد هویت و ارزشی جدید و مطابق میل خود استفاده کند.

 

نسل امروزی نسبت به نظام ارزشی جامعه که در طول سالیان طولانی پذیرفته شده در اثر دیدن عدم صداقت و عدم تطبیق با خواسته های ، خود کاملا بی اعتماد شده و به دنبال باز تعریف و ایجاد نظام ارزشی مورد نظر خود است.آقای حیدری 24ساله نیز معتقد است به دلیل عدم وجود فضای باز، نسل امروزی از هر روزنه ای  برای ایجاد ارتباط با دیگران استفاده می کند،وی معتقد بود که این شبکه های مجازی سبب رواج دروغگویی شده است و افراد چون از این طریق قابل شناسایی نیستند هر جور که بخواهند خود را معرفی می کنند در واقع از این فضا برای ایجاد هویتی جدید استفاده می کنند.از عوارض عضویت در شبکه های اجتماعی انحطاط اخلاقی و فروپاشی نظام ارزشی خانواده هاست؛ امروزه می بینیم که بچه ها به سمت اتاق هایشان هدایت می شوند،والدین اجازه حضور در فضای بیرون را به وی نمی دهند تا به اصطلاح ، وی را از آسیب ها در امان نگه دارند اما نمی دانند که چه فضای دیگری در منزل در انتظار فرزندانشان است.

 

تنهایی و بیکاری جوانان را نیز می توان دلیل استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی دانست، محمد 30 ساله معتقد بود که تنهایی و بیکاری سبب استفاده زیاد او از شبکه های اجتماعی شده است و حارث 28 ساله نیز تنها دلیل را ، بیکاری برشمرد ؛ وی گفت:اگر دولت ایجاد اشتغال کند جوانان مدت زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی خواهند گذراند و بیشتر در کنار خانواده خواهند بود،وی همچنین دلیل جذب گسترده جوانان به شبکه های مجازی را چیزی طبیعی قلمداد کرد ولی مسئولیت فرهنگی آن را متوجه خانواده ها دانست وی در ادامه اظهار داشت حتی در سن 28 سالگی هنوز هم بابت ریزترین مسائل زندگی از پدرش اجازه و مشورت میگیرد و صداقت مابین را ازدلایل موفقیت خود در چگونگی استفاده از فضای مجازی برشمرد.نکته ای که قابل توجه است این است که این کاربری گسترده در شبکه های اجتماعی در سایر نقاط جهان نیز وجود دارد اما فرهنگ استفاده از آن در این کشورها به خوبی جا افتاده است شاید جالب باشد که طبق آمارها بیشتر ازدواج ها از طریق آشنایی در شبکه های اجتماعی بوده است.

 

مقوله فرهنگ آنقدر گسترده است که در یک نوشته نمی گنجد اما سعی این قلم براین است بعضی نکات آن را بررسی کند. هجوم گسترده کاربران در اینستا گرام به بازیگر ها و شخصیت های سیاسی و حتی افراد عادی یکی از بحث های داغ امروز است، در این فضا افراد به خودشان اجازه می دهند به هرکسی هرچیزی بگویند حتی در جمع های دوستان و بزرگسالان الفاظی بکار برده می شود که باید گوش بچه ها ی کوچک را گرفت تا این گونه الفاظ را نشنوند.

 

در این باره با روژین 27 ساله و چند نفر از دوستانش به بحث پرداختم.آنها معتقد بودند بیشتر این توهین ها را کاربران جدید استفاده می کنند و مدتی که در این فضا بیشتر بمانند به مرور این رفتارشان بهتر خواهد شد، آنها از خطر شبکه های اجتماعی برای کتابخوانی گفتندو اینکه وقت زیادی که صرف استفاده از شیکه های اجتماعی می شود و وجود کمپین هایی که قسمتی از یک کتاب را انتخاب و پخش می کنند فرصت کتابخوانی را ازآنها می گیرند.آنها در ادامه از لزوم وجود شبکه های اجتماعی گفتند چرا که در کل دنیا چیزی رایج است ولی متاسفانه در اینجا فرهنگ استفاده از آن وجود ندارد؛آنها معتقد بودند هر چه به نسل های قبل بر می گردیم ، فرهنگ وزین تری داشتیم،امروزه سطح فرهنگی در وضعیت مطلوبی نیست و فرهنگ سازی فقط در حد شعار مانده و اقدامی عملی نیز صورت نمی گیرد.

 

یکی از مواردی که جامعه ما بسیار از آن متضرر شده تقلید گرایی است؛ من معتقدم که شبکه های مجازی که توسط جوامعی دیگر اختراع شده بر حسب نیاز هایشان آن را طراحی کرده اند ولی ما صرفا تقلید میکنیم که چون آنها استفاده می کنند ما هم باید استفاده کنیم.مهم تنها عضویت در این شبکه ها نیست بلکه مهمتر این است که بعد از عضویت در این فضا چطور از این استفاده شود.با توجه به توسعه همگانی این ابزار ارتباطی شاهد افزایش میزان توهین ها و استفاده های نادرست از این امکان ارتباطی هستیم.برای ممانعت از این روند نامطلوب باید اقدام به فرهنگ سازی از درون خانواده، مدرسه و اجتماع کرد، تا فرد در خانواده از نظر فرهنگی تربیت نشود و در مدرسه آموزش های لازم داده نشود ، نمی توان از جامعه انتظار معجزه داشت... ما کم نخبه نداریم ، می توانیم با حمایت از طرح ها و پروژه های جدید به سراغ تولید پروژه هایی که متناسب با فرهنگ خودمان باشد برویم.

 

بحث درباره شبکه های اجتماعی بسیار گسترده است در این نوشته فقط قسمت کوچکی از آن مورد بررسی و بحث قرار گرفت ما باید قبل از آمدن شبکه های اجتماعی به داخل جامعه فرهنگ سازی می کردیم حالا که در این زمینه کم کاری شده باید دقت بیشتر و تلاشی مضاعف کرد تا بتوانیم به سمت ایجاد فضاهای مناسب اجتماعی پیش برویم.

 

در پایان لازم می دانم تشکر کنم از شهروندان فهیم و مهربان مریوان که مرا در این نوشته یاری کردند امیدوارم توانسته باشم با قلم خود زبان گویای آنان باشم.

 

گزارش؛ امید محمدی

 

فضای مجازی در گپی با شهروندان مریوان در پارک شانو


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

شبکه های اجتماعی تلگرام گفت و گو

بازدید ها : 2748

نظرات بینندگان :

r.bشنبه 22 اسفند 1394 | 13:29

3
7

مبین 16 ساله همون احول خودمون نیست خخخخخ

پاسـخ

ROZAجمعه 6 فروردین 1395 | 09:40

3
0

جالب بود مرسی.

پاسـخ

امیددوشنبه 26 آذر 1397 | 08:39

0
0

سپاس بو رچاوکردنی ام باس و ته وره ....به راستی که تنیای منالان و جوانان و گزارندن وخت ساعتها بو یک دانه جوان ضرریکه که هرگز جبران نابیتو وهر و ها بی اعتمادی که در ذهنی جوانان و منالان دروست ابیت حتی نسبت به خانواده . زورتر له فضای مجازی دروس ابیت که پناه ابنه دوستا و رفیق ناباب ...

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی