سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
چهارشنبه 14 بهمن 1394 / 15:45|کد خبر : 2645|گروه : فرهنگی

آغاز رسمی عروسی پیرشالیار با « کلاروچن»

ساعت ۶ صبح با صدای ناز بچه های اورامانی برای بار دیگر مراسم حضرت پیرشالیار اورامان به طور رسمی  در‌ قالب کلاروچنی شروع شد.

ساعت ۶ صبح با صدای ناز بچه های اورامانی برای بار دیگر مراسم حضرت پیرشالیار اورامان به طور رسمی در‌ قالب کلاروچنی شروع شد.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، امروز چهارشنبه ۱۴ بهمن ۹۴ راس ساعت ۶ صبح با صدای ناز بچه های اورامانی برای بار دیگر مراسم حضرت پیرشالیار اورامان به طور رسمی  در‌ قالب کلاروچنی شروع شد رسم بر این است که کودکان پنج روستای اورامان صبح  زود به خانه های مردم می روند و از آنها به مناسبت اعلام شاد باش تولد فرزند حضرت پیر و خوشحالیشان خشکباری می گیرند. این مراسم که قدمت ۹۴۶ ساله دارد  در واقع نوعی صدقه، خیر و سنت حسنه ای است که اجرای آن بدون حضور کودکان و نونهالان غیر ممکن و با آن طنین زیبایشان و صدای مظلومشان هر ساله باعث وارد آمدن برکات و فیوضات فراوانی در منطقه می شود و تا طلوع آفتاب ادامه می یابد.  واژه کلاروچنی یک واژه ای اصیل اورامیست که می توان آن را به خیر و صدقه تعبیرکرد.

 

هر ساله با استقبال باشکوه مردم استان کردستان و ایران برگزار می شود. در این مراسم چندین راس حیوان از جمله گوسفند و گاو که نذورات مردم برای پیرشالیار است در همان روز و حدود ساعت 9 صبح با حضور مردم قربانی می شود. و مقداری از گوشت های قربانی شده بین اهالی تقسیم و با مقداری دیگر از آن نوعی آش به نام"هولوشینه"می پزند و در همان روز  بعد از نماز عصر این آش بین اهالی و مهمان های دور و نزدیک تقسیم می شود. 


بعد از اقامه نماز عصر آن روز مراسم عروسی حضرت پیر  به شکل دسته جمعی و بانواختن "دف" و یک نوع سماع عرفانی و همچنین با زمزمه کردن ذکر"الله، الله" که در آن تعدادی از جوانان به عنوان راهنما کار هدایت سماع کنندگان را بر عهده می گیرند ادامه می یابد.


لازم به ذکر است در مراسم پیر شالیار امسال که امروز اولین روز آن است وضعیت مطلوب آب و هوا باعث شده است هزاران نفر از مردم استان و خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی در شهر اورامان ‌تخت حضور پیدا کنند . 

 

خبرنگار زریوارخبر : ناصح سعدی

 

آغاز رسمی مراسم پیرشالیاربا

 

آغاز رسمی مراسم پیرشالیاربا


انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی