سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت/
شنبه 11 آبان 1398 / 07:20|کد خبر : 2529|گروه : فرهنگی

فرهنگ بی مادری با هزاران دایه

هر ملتی یا هر قومی برای خود خمیر مایه ای دارد که ریشه در سابقه بلند یا کوتاه آن دارد و گرایشات اعضاءآن قوم یا ملت به آن فرهنگ موضوعی است که نمی توان هیچ گاه آز آن چشم پوشید.

هر ملتی یا هر قومی برای خود خمیر مایه ای دارد که ریشه در سابقه بلند یا کوتاه آن دارد و گرایشات اعضاءآن قوم یا ملت به آن فرهنگ موضوعی است که نمی توان هیچ گاه آز آن چشم پوشید.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، اگر ساختار جامعه ای را بشکافیم و از آن ناخالصی های اجتماعی و رفتاری را بگیریم یا به قولی درون مایه و خمیر یک جامعه را پالفته کنیم به چیزی می رسیم که عموما به آن فرهنگ اصیل می گویند . شاید تا کنون تعریف واحدی برای این واژه از اندیشمندان جامعه شناس جهان به دست نیاورد ه ایم اما کمتر کسی هست که تا واژه فرهنگ را می شنود به مفهموم آن پی نبرد و یا کمتر کسی است که با پرستیژ عاقلانه و متمدنانه از این واژه استفاده روزانه نبرد .


یکی فرهنگ را برابر با نوعی آموزش اجتماعی می داند که خواستگاه آن تمدن یا همان ساختار فیزیکی یک جامعه است دیگری فرهنگ را برابر با ستون های رفتاری جامعه ای می داند که خوب و بد حول محور آن در تقابل و رقابت برای یافتن جایگاه خود هستند.


برخی هم فرهنگ را خواستگاه تمدن می دانند و معتقدند که این فرهنگ است که تمدن را می سازد .


شاید ده ها اعتقاد دیگر نیز درخصوص فرهنگ وجود دارد که هر کدام از دیدگاه یک اندیشمند تعریف شده اند و هر کدام نیز به نوعی صحیحی باشند .


اگر از تعاریف فرهنگ بگذریم آنچه که مورد بحث است این است که هر ملتی یا هر قومی برای خود خمیر مایه ای دارد که ریشه در سابقه بلند یا کوتاه آن دارد و گرایشات اعضاءآن قوم یا ملت به آن فرهنگ موضوعی است که نمی توان هیچ گاه آز آن چشم پوشید.


امروزه در بسیاری فرهنگ را دستمایه خود قرار داده اند تا اهداف جانبی خود را در کنار آن بیابند و در میان سیل رقابت های متفاوت برای خود از این آب گل آلود ماهی بگیرند. مورد انتقاد امروز ما آنان هستند که بی توجه به آثار و عواقب رفتار های اجتماعی خود بر دامن پاک فرهنگ ملی و انسانی مان بی محابا بر مرکب نفس خود می تازند و با شعار فرهنگ، گرایشات عمومی را بدنبال خود می کشند و یا به قولی تمایلات خود را به موازات موضوعی به نام فرهنگ به خورد جامعه می دهند .


آنها سیاست، اقتصاد، اعتقادات شخصی خود، کمبود های اجتماعی و تمایل به مطرح شدنشان را در رفتار به اصطلاح  فرهنگی می دانند. تبلیغاتشان وسیع و صدای بوق و کرنایشان بلند است. همان کسانی که اصلا نمی دانند فرهنگ چیست ولی داوطلبانه و مصرانه فرهنگ را به فرزندی پذیرفته اند تا در دامن عاری از اندیشه شان پرورش دهند. این افراد همان کسانی هستند که واکنش های متعصبانه و غیرتمندانه عمومی و اجتماعی را  موجی برای سواری خود قرار می دهند و بسیار ناجوانمردانه بر رخساره زیبای فرهنگمان تازیانه می نوازند و بسیاری مواقع ما هم برایشان البته نه از روی آگاهی بلکه از روی تعصب و غیرت پاک فرهنگیمان و تحت تاثیر تبلیغات آنان هورا می کشیم و آنان را قهرمانان به اهتزاز در آوردند پرچم فرهنگمان می دانیم .


شاید بردن نام مصادیق این گونه رفتار ها باز حس متعصبانه ما را بر انگیزد و ناخودآگاه از کسانی دفاع شود که به راستی دشمنان فرهنگی مان هستند نه دوستان فرهنگی !!!!


در این میان نقش دولت ها و حکومت هایی که ریشه در فرهنگ و خواست اعتقادی عمومی دارند بسیار قابل توجه و حایز اهمیت است. تعیین متولی حقیقی برای فرهنگ و استفاده از کارشناسانی که جز اعتلای فرهنگ ناب جامعه به هیچ چیزدیگری توجه ندارند شاید مهم ترین وظایف و مسئولیت های دولت ها در این عرصه مهم و پهناور باشد. اما تاکنون متاسفانه نه تنها این مهم محقق نشده است بلکه بی توجهی مسئولین اجرایی به این موضوع عرصه را برای مگسانی خالی گذاشته است که چهره عقاب فرهنگ ناب مان را مخدوش کرده اند.


راستی اگر از ما بپرسند متولی فرهنگ کیست چه پاسخی برایش داریم ؟؟!!!


آیا وزارت فرهنگ و ارشاد ؟! آیا صداوسیما  و رسانه ها ؟! آیا سازمان تبلیغات ؟! آیا وزارت آموزش و پرورش؟! آیا خانواده ؟! آیا انجمنهای فرهنگی ؟!  آیا.....
و اگر بپرسند تفاوت فرهنگ با هنر چیست چه می گوییم ؟؟!! آیا واقعا فرهنگ همان هنر است ؟! آیاکسی که به هنر غیر بومی می پردازد و آن هنر هر چند زیبا و دلفریب  هم می باشد مشغول کار فرهنگی ست ؟!


و هزاران سوال دیگر 

 

امروز در میان طوفان رفتارهای تبلیغی و رسانه ای چه غربی و چه شرقی هیچ هدفی مانند فرهنگ مورد اصابت و تیر و ترکش نمی باشد. و هیچ مسئولی نیز مانند مسئولین فرهنگی بی توجه و درخواب نیستند.


هرکسی و هر شخصی که احساس می کند هنری دارد خود را منادی فرهنگ می نامد، درحالی که معنای فرهنگ را نمی داند.  جای آن است مدیران و فرهنگیان حقیقی فرهنگمان را از دامن بی فرهنگی باز گیرند و به جای پستان مسموم بی فرهنگان و مغرضان به فرهنگ،  که نقش دایه ی ظالم برای فرهنگمان دارند سینه پر مهر و عطوفت و پاک تفکر و اندیشه کهن ایران اسلامیمان را در کام خشک او بگذارند.


یادادشت: سعید یکی ازکاربران سایت زریوار خبر


انتهای پیام/

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شاکارپنجشنبه 24 دی 1394 | 14:32

6
0

با تشکر از سایت زریوارخبر و درود و هزاران آفرین بر نویسنده این مطلب آقای سعید گرامی واقعا خسته نباشید این حقیر از شاگردان اهل هنر و فرهنگ مریوان هستم براستی یادداشتی دقیق بجا و زیبا نوشته اند قلمت پایدار سعیدگیان

پاسـخ

شهروندپنجشنبه 24 دی 1394 | 14:58

5
0

اخ گفتی !!؟! درد بی فرهنگی بد جوری زده ب فرهنگ شهرمان . اداره ارشاد شده خوابگاه اون وقت تو شهر هر کی هر کاری دلش بخواد ب اسم فرهنگ میکنه .

پاسـخ

هاوریپنجشنبه 24 دی 1394 | 15:45

5
0

درسته اما واقعا کی میخواد عمل کنه ؟! مخصوصا بعضیا که هنر غربی رو دارن ب اسم فرهنگ مریوان نشان میدن. هنر غربی،دیدن خوبه اما برای تحسین و دیدن نه قالب کردنش ب اسم فرهنگ کردی و مریوانی. قابل توجه اون اقایی ک تو تلوزیون میگفت کار هنری و فرهنگی میکنم !

5
0
شیدا پنجشنبه 24 دی 1394 | 22:33

حتما منظورت اون اونواقای شورای شهریه !!! اره ؟!؟

8
0
هههه جمعه 25 دی 1394 | 21:09

نوچ منظورش تئاتر خیابانیه ک ی هنر اروپاییه و هیچ دخلی ب فرهنگ کردستان نداره

پاسـخ

سیوان دله مرزیپنجشنبه 24 دی 1394 | 15:47

6
0

ب خوا برا راس اکا

پاسـخ

شاکارپنجشنبه 24 دی 1394 | 16:18

6
0

با تشکر از سایت زریوار خبر و همچنین درود و هزاران آفرین بر نویسنده این مطلب جناب آقای سعید که یاداشت درخور زیبا و خوبی نوشتن سعید جان زنده باشی و قلمت پایدار

پاسـخ

امینپنجشنبه 24 دی 1394 | 21:16

6
0

از سعید آقا بابت این مطلب جالب تشکر می کنم واقعا از بوجود امدن چنین فضای که زریوار خبر و کسانی که با چنین متن های جامعه را بیدار می کنندخوشحالم. ولی شنیدم که زریوار خبر به زودی حذف می شود و از این موضوع بسیار ناراحت هستم

پاسـخ

مریوانه که مجمعه 25 دی 1394 | 03:43

5
0

واقعا درسته . دس خوووووووووشششششششش.

پاسـخ

وریاشنبه 26 دی 1394 | 10:04

5
0

هنرفرهنگ نیست یک ابزار فرهنگیه اما متاسفانه در کردستان مخصوصا مریوان تبدیل شده به یک ابزار برای فرهنگ غربی و اروپایی و بایکوت کردن فرهنگ کردی و ایرانی واسلامی . متاسفانه دولت هم حمایت های عجیب و غریب میکنه و با پرستیز بین المللی جشنواره هایی تو این شهر اصالت و فرهنگ راه میندازه که فقط و فقط آسیب فرهنگی داره . کاش به راحتی نویسنده این مقاله مصادیق اون رو هم نام میبرد . جشنواره ایی که اسمش بزرگ و پر طمطراق و دورنش خالی و پوچ . از نگارنده تشکر میکنم . متن این مقاله رو با اجازه زریبار خبر در کانال تلگرامیمون منتشر میکنیم .

پاسـخ

کاکهشنبه 26 دی 1394 | 10:43

4
0

نمیدانم واقعا چرا میخواهید به این مقاله فرهنگی این قدرسمت و سو بدهید؟! اگر نویسنده می خواست به سمت خاصی کشیده بشود برای حرفش مصداق می آورد . اما این کار را نکرده تا ذهن خواننده ها آزاد خودشون مصداق پیدا کنند . غیر از تیاتر خیابانی ما هزاران کار به اصطلاح فرهنگی دیگر هم داریم که مشکل دارند ولی همه دوست دارند این مقله رو به اون سمت بکشند .

پاسـخ

محمدشنبه 26 دی 1394 | 12:01

5
0

سلام افرین احسنت واقعا

پاسـخ

سعیدشنبه 26 دی 1394 | 12:41

5
0

با سلام . از سایت زریبار خبر و مخاطبین عزیز و کامنت گزاران گرامی تشکر میکنم

پاسـخ

محمد رضاشنبه 26 دی 1394 | 15:06

5
0

از سعید اقا بابت این مقاله زیبا تشکر می کنم،متاسفانه فرهنگ ما دشمنان زیادی دارد ویک دایه دلسوز می خواهد که نجاتش دهد

پاسـخ

غلامرضا از بیجارشنبه 26 دی 1394 | 16:13

5
0

باسلام وخسته نباشید به خاطرسایت پرمحتوای زریوارخبر باتشکرازنویسنده مقاله .متاسفانه درد بی فرهنگی درهمه جای کردستان نمودپیداکرده .وجهت بهبود فرهنگ وهنراصیل کردستان تاکنون هیچ اقدام موثری انجام نگردیده .

پاسـخ

امیرحسینشنبه 26 دی 1394 | 22:50

4
0

سلام اقا سعید واقعا عالی بوووود

پاسـخ

کاوهیکشنبه 27 دی 1394 | 23:10

5
0

ازآقا سعید بابت این مقاله زیبا تشکر میکنم یادداشتی دقیق وبجا نوشته ایددرد بی فرهنگی بدجوری زده به فرهنگ استانمان و از سایت زریوار خبر برای گذاشتن چنین مطالبی وداشتن دغدغه فرهنگ فراموش شده استانمان تشکر می کنم

پاسـخ

ریبوارشنبه 29 دی 1397 | 14:53

2
0

هزار بار دیگه هم منتشر کنی واقعا جا داره . به درد همیشه میخوره . کاک سعید بنویس . خبری ازت نیست

پاسـخ

پانتۆڵشنبه 11 آبان 1398 | 08:07

0
4

خدا قوت
اول؛ یک کلی گویی صرف و بی معنا و بدور از ساحت فرهنگ.
دوم؛ عنوانش یه ویرگول اساسی کم دارد. فرهنگ، ..../

3
0
فرهنگ یکشنبه 12 آبان 1398 | 10:32

با گزینه دومت موافقم . ولی گزینه اولت نه . اگه کلی گویی نمی کرد و مصداق می آورد و میگفت فلان کار به اصطلاح فرهنگی در سطح شهر انجام میشه و کلی اعتبارات فرهنگی رو به خودش اختصاص داده اما هیچ شباهتی به فرهنگ منطقه نداره اون وقت همون کسایی که به اصطلاح کار فرهنگی میکند جبهه گیری می کردند و سعی می کردند که موضوع رو به حاشیه ببرند . به نظر من نویسنده موضوع رو باز نکرده تا افکار عمومی خودشون قضاوت کنند . یادمه قبلا هم این یدداشت منتر شده بود .

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی