سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
بعد از 39 سال،
پنجشنبه 11 مهر 1398 / 08:02|کد خبر : 2426|گروه : سیاسی

گفتگوی اختصاصی زریوارخبر با تاتلی نماینده مردم مریوان در مجلس دوم و سوم

نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی مریوان، با تشریح وضعیت نمایندگی و موقعیت منطقه مریوان از میزان حقوق نمایندگان و جلسات زیر زمینی نمایندگان پرداخت.

نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی مریوان، با تشریح وضعیت نمایندگی و موقعیت منطقه مریوان از میزان حقوق نمایندگان و جلسات زیر زمینی نمایندگان پرداخت.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، عبدالله حاجی فتح الله مشهور به عبدالله تاتلی در سال 1321 در خانواده ای مذهبی و در روستای وله ژیر به دنیا آمد. در سال 1328 به مریوان سفر کرد و در محله شهناز در میدان بایوه در خدمت ماموستایان و روحانیون علم حدیث و علوم قرآنی و تحصیلات حوزوی خود را به پایان رساند. 


عبدالله تاتلی با بیان ارادت خود به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی، گفت: در سال 1346 پیرو خط امام و از جمله انقلابی های تبعیدی شاه در مریوان بودم. در سال 56 یک سال قبل از انقلاب همانند دیگر شهرهای استان کردستان و کشور با تشکیل هسته های انقلابی نسبت به ترویج افکار امام(ره) و انقلاب در منطقه فعالیت می کردیم.


همزمان با آغاز جنگ تحمیلی در جبهه های جنگ همراه با سردار احمد متوسلیان به خط مقدم جبهه و پشت جبهه در منطقه فعالیت می کردم. و به عنوان عضو شورای شهر و با داشتن اعتبار نامه بازرگانی در میان مردم و همراه مردم به رزمندگان کمک می کردم.


عبدالله تاتلی نماینده دوره دوم و سوم مجلس در حوزه انتخابیه مریوان دارای 5 فرزند دختر و 2 فرزند پسر است. 


زریوار خبر: علت کاندیدا شدن شما در مجلس دوم در سال 1363 چه چیزی بود؟


دوره اول مجلس شورای اسلامی در مریوان از سال (1359-1362) با توجه به شرایط آن زمان برگزار نشد اما در میان دوره ای مرحوم علی ناری زاده به مدت دو سال از سوی مردم به عنوان نخستین نماینده مریوان انتخاب شد.


اما در دوره دوم مجلس که در فروردین سال 63 برگزار شد به عنوان عضو ناظر شورای نگهبان فعالیت می کردم و بدلیل اصرار برخی از دوستان جهت حسن انجام انتخابات از شورای نگهبان استعفا و در انتخابات شرکت کردم. در دومین انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مریوان که شامل شهرستان کنونی سروآباد نیز می شد دو کاندیدا در انتخابات شرکت کردند که من و علی ناری زاده نام نویسی کردیم. 


در سال 1363 شهرستان مریوان 150 هزار نفر جمعیت داشت و در انتخابات آن سال بیش از 35 هزار نفر شرایط حق رأی داشتند که مرحوم علی ناری زاده 10 هزار رأی و من بیش از 17 هزار رأی کسب کردم و 7 خرداد همان سال به مجلس رفتم.


زریوار خبر: اقدامات چهار سال نمایندگی شما از سال 63- 67 چه چیزی بود؟  

  
آغاز نمایندگی مجلس در 7 اسفند 63 در شراطی شروع شد که کشور در تمام جبهه ها درحال جنگ با دشمن بعثی صدام بود و فعالیت کل نمایندگان و مسئولین کشور معطوف به بررسی اتفاقات جنگ بود. در دوران چهار ساله اول مردم مریوان و مناطق دیگر همچون پاوه و جاهای دیگر برای حل مسائل خود به مجلس می آمدند. و هر روز مراجعه کنندگانی از این دو شهرستان داشتیم.


با توجه به شرایط ویژه آن زمان فعالیت های عمرانی و آبادانی موضوع بحث نمایندگان و مسئولین کشور نبود. در آن زمان با راه اندازی بنیاد مهاجرین، کازرونی وزیر مسکن را جهت ساخت منازل برای اسکان مهاجرین به استان آوردیم . 


در سال 64 زمانی که صدام نژمار، قلعه جی و نی را شیمیایی کرد در مجلس نطقی شدید بر علیه صدام انجام دادم. در آن زمان جلسات مجلس به پیشنهاد رئیس مجلس و با توجه به بمباران های صدام در زیر زمین مجلس برگزار می شد و یک صندلی در وسط برای آقای رفسنجانی در نظر گرفته بودند و بقیه نمایندگان در زیر زمین به امورات جنگ می پرداختند. در چهار سال نخست نمایندگی در کمیسیون مسکن و شهر سازی فعالیت می کردم و در این مدت حتی برای یک ساعت در مجلس غیبت نکردم.


در مجلس دوم تعداد نمایندگان 270 نفر بود و ماهیانه 16 هزار و 500 تومان حقوق دریافت می کردیم.


زریوار خبر: ماجرای انتخابات دور سوم (68-71) مجلس مریوان چه چیزی بود، آیا شما در آستانه انتخابات به فرماندار وقت سیلی زدید؟


همزمان با آغاز مبارزات انتخاباتی در دور سوم انتخابات مجلس شوری اسلامی سه نفر برای حوزه انتخابیه مریوان کاندید شدند که علی کریمی، عثمان کریمی و عبدالله تاتلی با هم رقابت کردند. در آن زمان متأسفانه شایعاتی درست کردند که تاتلی در نماز جمعه به اسماعیل نجار فرماندار وقت مریوان سیلی زده است و با این کار برخی افراد می خواستند موجی بر علیه من درست کنند ولی موفق نشدند اما این موضوع که تاتلی به فرماندار وقت سیلی زده است اصلا صحت ندارد. اما در انتخابات دوره چهارم با همین اقدامات و شایعات رأی مردم را از من برگرداندند.  


 در آن زمان با توجه به شرایط ویژه کشور حتی برای تبلیغات به حوزه انتخابیه بازنگذشتم اما با بیش از 33 هزار رأی به عنوان نماینده مریوان به مجلس سوم راه یافتم.


زریوار خبر: آقای تاتلی چه اقدامات برای حوزه انتخابیه در دوره سوم مجلس انجام دادید؟ آیا از اقوام نزدیک کسی را استخدام کردید؟

  
در دوره سوم مجلس و دروه دوم نمایندگی در مجلس مصوبه ای را به رأی گذاشتیم که 96 بیمارستان در مناطق محروم و جنگ زده کشور از جمله مریوان ساخته شود و با حضور وزیر وقت کلنگ زنی بیمارستان بوعلی مریوان را بر زمین زدیم.


در مجلس سوم با رأی منفی به تمدید اعتبار نامه شهردار سنندج، بدلیل تخریب 200 منزل پیشمرکان کرد مسلمان جنجال زیادی در مجلس بر پا شد، در آن زمان محمد رضا رحیمی با حمایت از زرین گل نهایتا اعتبار نامه وی تمدید و شهردار باقی ماند.


در آن زمان برای مناطق جنگ زده کردستان بعد از جنگ تحمیلی 15 میلیون تومان در نظر و تصویب کردند که تنها 2 میلیون تومان آن به مریوان رسید.


در دوران دو دوره نماندگی از اقوام نزدیک تنها 2 الی 3 نفر در ادارات استخدام شدند. در آن سالها  در مجلس مصوب کردیم که 3 درصد از بودجه کل شیلات کشور که اعتباری بالغ بر 14 میلیون تومان بود جهت لایروبی دریاچه زریوار اختصاص یابد. و کارشناسانی جهت لایروبی به مریوان آمدند اما با اتمام دوره نمایندگی از وضعیت این اعتبار و اقدامات انجام شده خبر ندارم.  

 

کشیده محکم نماینده به صورت فرماندار مریوان تکذیب شد/ تاتلی: لیاقت کاندید شدن برای نمایندگی مردم را هیئت اجرایی و شورای نگهبان تشخیص می دهند


تاتلی از سفر های خارجی به امارات، تایلند، هند و سفر حج که توسط مجلس برنامه ریزی شده بود گفت و از خاطره تلخ دوران نمایندگی خود این گونه، گفت: در دوران نمایندگی به جز سال آخر که حقوق ها در تمام مشاغل اضافه شد، ماهیانه 16 هزار و 500 تومان دریافت می کردم. در یکی از این سالها بدلیل اینکه فرزندان نمایندگان در برخی مدارس مشخص درس می خواندند از نمایندگان مجلس شهریه 10 هزار تومانی می خواستند که بدلیل نداشتن پول یکی از فرزندانم مجبور به ترک تحصیل شد. 


زریوار خبر: بعد از نمایندگی آیا نمایندگان دور چهارم تا نهم مجلس در حوزه انتخابیه مریوان سروآباد با شما دیدار و ملاقات داشته اند؟


 بعد از اتمام دور سوم مجلس و دور دوم نمایندگی خود برای حضور چهارمین دوره انتخابات مجلس از تهران بنر چاپ کردم اما بدلیل شایعات و برخی تهمت ها، در میان کاندیداهای مجلس(عبدالله چمنی، علی کریمی، عبدالله قاسمی پور و عبدالله تاتلی) تنها هزار رأی کسب کردم. 


 بعد از شرکت در دور چهارم و شکست بعد از چند ماه از تهران به مریوان بازگشتم و با توجه به اینکه پیش از نمایندگی مدیر عامل فرش فروشان مریوان بود و یک منزل قبل از نمایندگی با 127 هزار تومان خریده بودم. زندگی را مثل مردم عادی در مریوان و در میان مردم ادامه دادم. 


در این سالها هیچ کدام از نمایندگان مجلس مریوان و سروآباد با ما دیدار نکرده و سر نزده است، تنها یکی از کاندیداها جهت تبلیغ در سالهای قبل از من خواست تا از وی حمایت کنم، اما من قبول نکردم.


انتخابات 7 اسفند 94 و حضور نمایندگان مختلف در این عرصه را چگونه ارزیابی می کنید؟


همیشه مردم مریوان ثابت کردند در سخت ترین شرایط پای صندوق های رأی آمده اند و حضور پرشوری در انتخابات های مختلف داشته اند. مردم برخلاف برخی سیاسیون آگاه هستند و دنبال رو گروه ها و جناح های که با هدف رسیدن به مقاص خود هستند، نمی روند.


عبدالله تاتلی به مردم توصیه کرد که به کسی رأی بدهند که خدا ترس و از محرمات دوری کند و قدرت طلب و زیاده خواه نباشد و خدمت به مردم را افتخار بداند و با عدالت رفتار کند و همچنین تابع قانون اساسی کشور باشد.


وی تصریح کرد: کسی لیاقت کاندید شدن برای نمایندگی مردم مریوان و سروآباد را در مجلس شورای اسلامی دارد که توسط هیئت اجرایی و شورای نگهبان تأیید و صلاحیت آن محرز شود.

 

کشیده محکم نماینده به صورت فرماندار مریوان تکذیب شد/ تاتلی: لیاقت کاندید شدن برای نمایندگی مردم را هیئت اجرایی و شورای نگهبان تشخیص می دهند


این مصاحبه در دیماه سال 94 در منزل شخصی آقای تاتلی انجام شده است.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

مسعود .چهارشنبه 9 دی 1394 | 16:51

8
12

جناب تاتلی . بنده نامه اشو دیدم در دوره اول مجلس با پیگیری مرحوم ناری زاده مصوب شد که 3 درصد از فروش خاویار به لایه روبی زریبار اختصاص یابد که متاسفانه بدلیل فوت نامبرده این مهم صورت نگرفت . چون کسی نبود پیگیرش باشه . اگه آنروز آن اتفاق مهم رخ میداد امروز وضع دریاچه این نبود. ناری زاده خدا رحمتت کنه.

12
3
فریاد پنجشنبه 10 دی 1394 | 08:05

واقعا دستت درد نکنه زریبار خبر در این چند ساله نه در هیچ سایتی و روزنامه حرفی از آقای تاتلی نبود کسانی هم که دارند از عملکرد ایشان انتقاد می کنند بدانند اون زمان در مریوان جمعا 50 نفر دیپلم نبود و هیچ کس از مسائل خبر نداشت طبیعی است که نماینده شهر هم از همین مردم باشه.
آقای تاتلی یک نوستالژی از خاطرات خوب زمان قدیم مریوانه مه مریوانی های قدیم همه بیاد دارند.
ضمناً از استخدامی پرسیدید ان زمان هرکس دیپلم داشت هنوز چند ماه از سربازیش مانده بود که سروکله نماینده ادارات جلو خانه شان پیدا می شد که فلانی بیا اداره ما و تعریف و تمجید کردن از وضعیتشان برای جذب آن نفر همین رویه بود که در سالهای 68 تا 73 اغلب کارمندهای مریوان از شهرهای دیگر خصوصا سنندج بودند چون واقعا کسی رغبت نداشت با حقوق ک و کار زیاد کارمندی کنه

پاسـخ

فاتحچهارشنبه 9 دی 1394 | 17:36

13
3

ایشان خیلی بهتر از نمایندگان ادعادار کار کرده حداقل بعد از اتمام نمایندگی در مریوان و در بین همان مردمی که به ایشان رای داده ند زندگی می کند

پاسـخ

کارانچهارشنبه 9 دی 1394 | 18:08

11
3

آغای تات45لی درطول دو دوره نمایندگی اشاره به یک نطق داشتند آن هم بر ضد صدام بوده .ای وای برگذشته .اما ایشان اگرچه دوران حساس سیاسی را به هدر داده اما پایتخت نشین نشدند صادقانه صحنه را به دیگران واگذار کرده و مثل بقیه هر دوره حلقوم مردم را نمی گیرند

پاسـخ

ئاروینچهارشنبه 9 دی 1394 | 18:14

6
11

فقط شما موندین که با احساسات مردم بازی کنید ترک تحصیل به خاطر بی پولی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عجب

پاسـخ

مریوانیچهارشنبه 9 دی 1394 | 19:56

5
6

مردم دیگه چشمانشان رو باز کردند و دوباره فریب نمی خورند

پاسـخ

شهروند یکچهارشنبه 9 دی 1394 | 22:16

2
3

متاسفانە فقط در ایام انتخابات نمایندگان را زیارت می کنیم بعد از گرفتن رای میریم بهشان تبریک بگوییم می گویند در جلسه هستند و وقت ندارند و این مسله تا دوره انتخابات دیگر ادامه دارد . بهتر است این خبر گذاری بی طرف باشد تا در صداقت آن تردیدی نشود و بعنوان انعکاس دهنده نظرات مردم باشد ... با تشکر

پاسـخ

خۆمچهارشنبه 9 دی 1394 | 23:08

2
5

ڕاسی بێژن ئیسه‌ هه‌ده‌ف له‌م هاتنه‌ ڕوو ، ئه‌م باسانه‌ ، ئه‌م قسانه‌ چییه‌؟؟؟
بازم....

4
6
هیمن پنجشنبه 10 دی 1394 | 01:58

واضحه فقط بخاطر اوه مردم بیریته پای صنوقه کان

پاسـخ

ب سعیدیپنجشنبه 10 دی 1394 | 08:36

15
0

خدا شاهد خدمتی اقای حاجی عبدلا تاتلی به قشر فقیر می کرد سا بقه نداشته وقتی اتوبوس های مریوان به تهران می رسید مردم بی چاره مریض به خانه ایشان می امدنند صبح زود نیرو های که در اختیار داشت تمام مردم می فرست دکتر بعد پیگری حالشان می شد وقتی از مجلس بر می گشت با ان مردم که از مریوان وسرواباد می امدند نهار می خورد درش به زوی همه باز بود از این محبت شما اقای تاتلی بینهایت ممنون -ولی حالا چی ایا انطور است همه می گوییند نه

پاسـخ

چاوه ره شپنجشنبه 10 دی 1394 | 09:00

13
1

همین که الان دریمان مردم مریوان هستید جای افتخاراست دیگران هم چیزی نکردند ولی همه الان در وزارت نفت دم ا زکردایتی می زنند درود برشرف شما تاتلی جان که هنوز انقلابی هستی بعضیها با نان انقلاب به مجلس ذفتن ولی الان ضد انقلابن مثل ********** **************

1
3
صلاح پنجشنبه 10 دی 1394 | 09:29

دیاره بر چاوه ت رشه هیچ نابینی ،و هه ر وها دیاره زور متعسبی ،به داخو هر کس کاریک بکات بومان ابی متهمی بکین، روژی 7 رشه مه ابینیت خه لکی چنده به پیچوانه ی جنابتو رون بینن و کسیک هل ابژیرن که کارنامه یکی باشی بووبیت

پاسـخ

زاگروسپنجشنبه 10 دی 1394 | 12:50

7
0

نمایندگان دوره های آغازین از اول تا آخر از مردم با و برای مردم بودند. نه اینا که رسالت اصلیشون شده استخدام خانوادگی . زراندوزی .***********. منافع شخصی و ماندگار شدن در پایتخت و اشتغال در مناصب حساس و شرکتها ****..... مردم ریزبینند و همه چی رو خوب تشخیص میدهند.

پاسـخ

هویتجمعه 11 دی 1394 | 00:59

0
0

به هرحال جسارت،نطق،صداقت،برنامه ریزی، وداشتن مشاوران متخصص برای یک نماینده لازم است،ما نیاز به نماینده عشیره گرا، سوی استفاده گر ازاختلافات طایفه ای و بازیگران نقاب دار به نام فرهنگ وسیاست نداریم. مردم انتخاب می کنند نه براساس تعریف طرفداران بلکه بر اساس حافظه تاریخی خود.

پاسـخ

سعیدشنبه 12 دی 1394 | 09:48

11
0

حالا من فکم یکنم زریبارخبر در ایام انتخابات و تنورداغ تبلیغات با انتشار این مصاحبه خواسته فضای انتخاباتی سالهای گذشته رو به خاطر مخاطباش بیاره والاجناب تاتلی فکر نمیکنم ثبت نام کرده باشه در انتخابات یا قصد حمایت از کاندیدای خاصی داشته باشه . بعضی از کامنت گزارها یجوری حرف میزنن واتهام تبلیغاتی میزنن به این مصاحبه که آدم تعجب میکنه.

پاسـخ

اواتسه شنبه 15 دی 1394 | 19:04

0
0

سلام ورود برشمازريوارخبربخاطراين زحماتتون كاش اينجورمكانهازيادباشه واسه ابرازعقايدمردم هدفك نوعين نسيت ولي نماييد وقت تمام أقوام ودوري هاي خودش استخدام **** بدانيدهمان خدايي كه
ارجمندكرداننده بندكتس اخواني درباي افكننده مردم كشأن ازسروري است سميع وبصيراست
داعي مادراني كه مانع استخدام بجه هايشان ميشوي دامن ***** خواهدشد

پاسـخ

ريبوارسه شنبه 15 دی 1394 | 19:13

12
0

سلام ورود براقاي تاتلي .شمامعتمدبوده وخواهيدبودزيرا زماني كه مردم نميدونستن تعرضن جوري شما بايتخت نشين نشده وسالهاست كه درميان مردم صاحب شرف مريوان سربلندانه زنكي ميكنيدازخداوندمنان خواستارطول عمربراي شماهستم...وزارت *** متاسفانه إنكار مال باباي بعضيهاست أن شالله تمام خواهدشددوستان فقط باسمي بيناانتخاب كنيد

پاسـخ

كارينسه شنبه 15 دی 1394 | 19:37

12
0

سلام شهروندان كرامي اكر آقاي تاتلي دران زمان سيلي هم زده باشه بخاطرمردم ومنافع انهابوده أين سوالات جيه أن شالله روزي هم به اقاي ك بكيدجندنفررا ازكاربيكاركردي يااستخدام كردي

پاسـخ

كاريزجمعه 18 دی 1394 | 23:55

0
0

وزارة ن ف ط
مال بابا ته جناب ك وزيرووكيل مردم بكو بدونيم؟؟؟؟!

پاسـخ

بي طرفشنبه 19 دی 1394 | 00:00

0
1

اي خداجكاركنم خاك توسرشدم وأي مردم وأي مردم اززبان بأزنده انتخابات
أي خداهمه كشته ومرده مقامند ولي نمازصبح مساجدخلوت ماموستاوفقيه جقدازسنت دورافتاده ايم

پاسـخ

حق ویژشنبه 19 دی 1394 | 13:24

2
2

من مطمئنم مدیریت محترم زریبار خبر نمی خواهد به نفع کسی تبلیغ کند ولی واقعاً این سایت خیلی خیلی خوبه حداقل می تونیم درد دلمونو بگوئیم درضمن بله آقا ی کاریز مثل اینکه خبر نداری بعضیها الان تو وزارت نفت هستن من نمی گم برای حوزه انتخابیه مریوان وسرواباد وجداناً برای روستای خودشان چکارکردن که اگه روزی راهشان به روستاشان افتاد شرمنده اقوامشان نباشند.

پاسـخ

ارياشنبه 19 دی 1394 | 15:50

13
0

سلام اروين دروغ نيست *****

پاسـخ

كاريزشنبه 19 دی 1394 | 15:58

2
0

سلام دوستان منظورمن وزارة نفت اقاي سهرابي نسيت نفت باشماق مرزي كه طبق امارياسمي
ميركل أدهم شهريور93تا94مبلغي حدود88ميلياردونهصدميليون درامدداشته ميبينيدكه جديدا
اسفالتش تموم شدا ززبان نماينده محترم جناب O.ك
الوداع الوداع بست ومقام

پاسـخ

اكرينشنبه 19 دی 1394 | 16:06

1
0

سلام برشماهمشهريان محترم هميشه يه عده.ميخورن عده زيادي نكاه ميكنن ولي خوذاانوقت
كه درلابه لأي أين خوردنهادوتافقيرهم ته ديك ميليسندالبته بازليسدنويه عده كاربدست مميزات
أفسوس خداوندان قدرت بس كنيددوره شماتموم شده به حول قوه الهي

پاسـخ

عثمانسه شنبه 29 دی 1394 | 18:33

2
15

زرين گل نماينده شد ١٥٠ تا رأي موافق، آقاي تاتلي ٤ تا

پاسـخ

ربیعیسه شنبه 29 دی 1394 | 23:30

17
1

واقعااقای تاتلی مردی صادق بود خودراازمردم محروم جدانکردوهمیشه درمیان مردم وساده زیست آفرین!

پاسـخ

هورامانشنبه 8 اسفند 1394 | 10:55

19
1

ئافرم پی به ریز تاتلی که ژیوایی پیایانه ش که رد هه ر ژی ووی به وه شی

پاسـخ

ناشناسپنجشنبه 11 مهر 1398 | 10:06

9
0

درود به آقای تاتلی عزیز،ایشون مردی پاک وبی آلایش ومردم دار هستند، ایشون بلافاصله به شهر خودش برگشت وبا همشهریاش زندگی رو ازسرگرفت،هیچ ادعایی هم نداره ،خدایی وضعیت خونه ش رو ببینین مثل ساده ترین فرد این شهر داره زندگی میکنه،آفرین به شرفت مرد باخدا

پاسـخ

کوردی1پنجشنبه 11 مهر 1398 | 14:31

2
10

اگر در اوایل انقلاب راه برای با سوادان (که غالبا" بعنوان ضد انقلاب معرفی شدند!) باز بود محال بود جناب تاتلی رای بیاورد و رهسپار مجلس بی عمل شود...
جناب تاتلی برای رفتن بمجلس، باید دست بوس وضعیت موجود در آن زمان میبود ناگفته نماند ایشان سواد آنچنانی نداشته و ندارد ما که هیچی از او ندیدیم...
بعد از عدم موفقیت،فقط اومده یه عصا دستش گرفته مثل کدخداها میچرخد...
مردم بس است بس است دیگه، خواهشا" دلسوز خود و جامعه امان باشیم چشم و فکر رو باز کنیم موقعیت و وضعیف را بسنجیم اگر کسی بود که واقعا" باسواد و اهل عمل و دلسوز بود بهش رای بدیم
من میگم اگر برادرت کاندید شد ولی دیدی کاندید دیگه ای دارای جامع شرایط خدمت گذاری عملی است البته دزد هم نیست به برادرتان رای ندی بلکه به کاندید اصلح رای بدی و اگر دیدی شرایط مهیا نیست اصلا" رای ندی!

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی