سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گزارش/
پنجشنبه 2 آبان 1398 / 12:12|کد خبر : 2253|گروه : اجتماعی

پدیده خودروهای تک سرنشین معضل اصلی ترافیک در مریوان

خودروهای تک سرنشینی که نه به دلیل ضرورت بلکه تنها و تنها به صرف عادت، رگ های این شهر یعنی خیابان ها که بخشی از محیط زیست شهری می باشد را دچار اختلال کرده اند.

خودروهای تک سرنشینی که نه به دلیل ضرورت بلکه تنها و تنها به صرف عادت، رگ های این شهر یعنی خیابان ها که بخشی از محیط زیست شهری می باشد را دچار اختلال کرده اند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، مریوان، شهری با جمعیت بیش از 170000 نفر که بیش از 40000 اتومبیل در خیابانهایش همچون ذرات چربی رگ های بدن در جریان هستند.  خودروهای تک سرنشینی که نه به دلیل ضرورت بلکه تنها و تنها به صرف عادت، رگ های این شهر یعنی خیابان ها که بخشی از محیط زیست شهری می باشد را دچار اختلال نموده اند.  خودرو ها به سان ذرات چربی داخل عروق، که باعث انسداد رگ ها و در نتیجه سکته ی قلبی، مغزی و...  می شوند عامل انسداد خیابانها و در نتیجه اختلالت شدید زیست محیطی، فرهنگی، بهداشتی و... می شوند.

 

مردم این شهر به حدی به حضور خودروهای شخصی عادت کرده اند، که پیش پا افتاده ترین امورات خود را با استفاده از خودروهای خود انجام می دهند حتی جهت رفتن تا سوپرمارکت سر کوچه! متاسفانه اکنون استفاده نابجا از اتومبیل تبدیل به یکی از بزرگترین معضلات شهر گشته که همگی ما به صورت ترافیک سنگین و نبود جای پارک شاهد آن بوده و هستیم.  معضلی که عواقبی مانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی، افزایش تصادفات، افزایش پرخاشگری و افزایش بیماری های شهر نشینی را به دنبال داشته است. تصادفات، فحش و به دنبال آن دعوا، صدای ناهنجار بوق ماشین ها، پارک های دو بل و سه بل، ترافیک و توقف های نابجا صحنه هایی آشنا برای همگی ما می باشند

.

به اختصار به شرح برخی از عوارض این پدیده ی نامیمون می پردازیم:

 

  • آلودگی هوا:

آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر در جهان است، طبق آمار یک میلیارد و چهارصدمیلیون نفر در جهان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و سالانه سه میلیون نفر در دنیا جان خود را به دلیل عوارض مستقیم و غیر مستقیم آلودگی هوا از دست می دهند. وسایط نقلیه از عمده عوامل آلودگی هوا هستند. ازن، دی اکسید کربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن، سرب، ذرات معلق و ترکیبات سمی مانند: بنزن و فرمالیید ترکیباتی هستند که در اثر احتراق سوخت خودروها ایجاد شده و هوا را آلوده می کنند که مستقیماً در ایجاد بیماری های قلبی، ریوی و... و به طور کلی کاهش سن مرگ ومیر نقش دارند

 

این حقیقت که بشر جو زمین را تغییر می دهد به وضوح روشن است. علت اصلی این پدیده رشد جمعیت و پیشرفت فناوری در نتیجه افزایش تقاضای جامعه برای حامل های انرژی است که در قرن اخیر بیش از 4% در سال رشد داشته است هم اکنون بیشتر این انرژی به سوخت های فسیلی وابسته است و چنانچه این روند ادامه یابد در چند دهه ی آینده تغییرات آب و هوایی شدیدی به وقوع خواهد پیوست که از عامل اصلی آن گازهای گلخانه ای تولید شده توسط اتومبیل ها، کارخانه ها و... می باشد. مدل های آب و هوایی پیشبینی می کنند که تا سال 2100 دمای کره ی زمین 1 تا 3.5 درجه سانتیگراد افزایش یابد که مطرح کننده این مطلب است: تغییرات آب و هوایی در قرن حاضر و قرن آینده بیش از تغییرات آن در طول یک صد قرن پیش خواهد بود.

 

  • کاهش سطح سلامت جامعه:

با توجه به اینکه اتومبیل ها از عمده عوامل آلودگی هوا می باشند، پس نقش مهمی در ایجاد بیماری های قلبی عروقی و ریوی و حتی مغزی دارند. از سوی دیگر عادت به استفاده از خودروهای شخصی باعث کاهش تحرک افراد که این خود نیز مشکلاتی از جمله: افزایش چربی خون، دیابت، بیماری های قلبی عروقی مانند: سکته قلبی، انسداد عروق کرونر، افزایش فشار خون، نارسایی قلبی و همچنین سکته مغزی را به دنبال دارد. از سوی دیگر استفاده بیش از حد از خودرو با افزایش تصادفات رابطه مستقیم دارد، که این خود نیز افزایش میزان مرگ و میر و یا کاهش سطح سلامت جامعه را به دنبال دارد سالیانه بیش ازیک میلیون و دویست هزارنفر  در جهان و بیش از بیست و هشت هزارنفر در ایران جان خود را در اثر تصادفات از دست می دهند قطع عضو، و ضایعات نخاعی از جمله دیگر عوارض این حوادث می باشند. از دیگر فاکتورهای سلامت جامعه سلامت روان جامعه می باشد. با توجه به افزایش روز افزون خودرو ها افزایش ترافیک، آلودگی صوتی، تصادفات و دعواهای داخل شهری را شاهدیم که منجر به افزایش پرخاشگری در جامعه می شوند و تهدیدی برای سلامت روان جامعه می باشند.

 

  • کاهش ذخایر زیرزمینی سوخت های فسیلی:

 با توجه ذخایر روبه اتمام سوخت های فسیلی و احتمال ایجاد بحران انرژی، پيشرفت تكنولوژي در مسير صدساله تاريخ صنعت خودروسازي باعث شده است هر ساله شاهد توليد اتومبيل هايي با كيفيت بهتر و مصرف پائين ترسوخت باشيم، اما در تمام اين سال ها، دغدغه تأمين سوخت و انرژی های جايگزين برای اتومبيل ها همواره شركت های معتبر خودروسازی را به خود مشغول ساخته است. اين روزها در مورد توليد اتومبيل های دوگانه سوز يا هيبريدی مطالبی شنيده مي شود، اتومبيل های الكتريكي از ايده به واقعيت رسيده اند و حتي روش های منحصربه فردی جهت رانش اتومبيل ها ابداع شده است؛ اما هنوز هيچ كدام، از نظر صرفه اقتصادی و كاربری آسان به پای سوختهای فسيلی مانند بنزين و گازوئيل نمي رسند. با اين حال ملاحظاتي همچون مشكلات زيست محيطي به وجود آمده در ابعاد كلان از يك سو و تنگناهايی مربوط به كاهش ذخاير سوخت های فسيلی از سوی ديگر، باعث شده است تا جهت گيري به سمت انرژی های جايگزينی روند جديی تری به خود بگيرد.

 

با توجه به موارد مذکور که در باب مشکلات استفاده نابجا خودروها مطرح شد راهکارهایی نیز قابل ارائه می باشد:

 

  • گسترش فرهنگ پیاده روی:

پیاده روی باعث افزایش میزان تحرک شده و احتمال ابتلا به بیماری هایی از جمله: فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و...  را کاهش می دهد. از سوی دیگر عدم استفاده از خودرو برابر است با کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، کاهش تصادفات و زندگی سالم تر. در شهری که دورترین نقاط آن با پای پیاده نهایتاً نیم ساعت از هم فاصله دارند چرایی این موضوع، یعنی  "ترافیک با این حجمجای تامل دارد.

 

  • گسترش فرهنگ دوچرخه سواری:

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه البیان چاپ دبی، هم اکنون در خیابان های شهر 750000 نفری شهر آمستردام هلند، 800000 دستگاه دوچرخه وجود دارد که مردم شهر در رفت و آمدهای خود از آنها استفاده می کنند. بزرگترین شهر هلند توانسته است زیر ساخت های خود را با فرهنگ دوچرخه سواری همراه کند. 400000 کیلومتر برای ساخت مسیر ویژه دوچرخه سواری در کنار خیابانها و ساخت پارکینگ هایی برای این وسیله نقلیه اختصاص یافته است. آمارها نشان می دهند 60% حمل و نقل داخلی آمستردام به وسیله دوچرخه انجام می شود. با استفاده از دوچرخه تعداد حوادث رانندگی منجر به فوت به شدت کاهش یافته است، به طوری که در سال2007 تنها 18 نفر به دلیل حوادث رانندگی در این شهر کشته شده اند. اما متاسفانه جامعه ما تنها مصرف گرایی را از مدرنیته به ارث برده است، زیرساخت های شهری و فرهنگی جامعه بشدت معیوب است، به گونه ای که بسیاری از افراد استفاده از دوچرخه را کسر شان می دانند و همچنین هیچ تسهیلاتی جهت ترویج فرهنگ دوچرخه سواری از جانب نهادهایی مانند: شهرداری و شورای شهر ارائه نشده است. همانگونه که شاهدیم بیشتر افراد جهت انجام امورات روزمره، از خودروهای خود استفاده می کنند. گسترش فرهنگ دوچرخه سواری و اصلاح گام به گام زیر ساخت های شهری جهت تطبیق با این فرهنگ می تواند از موثرترین راهکارهای کاهش آلودگی هوا و ترافیک در سطح شهر و سایر شهرهای دیگر از جمله سنندج باشد.

 

  • تقویت شبکه حمل و نقل عمومی:

از دیگر راهکارهای کاهش آلودگی هوا، آلودگی صوتی وترافیک که از آسیب های محیط زیست شهری می باشند، تقویت شبکه حمل ونقل عمومی می باشد. هرچند در مقایسه با دو روش قبل این روش از مزایای کمتری برخوردار است. با توجه به کوچک بودن شهر مریوان و عدم نیاز به استفاده از اتومبیل در بسیاری از نقاط شهر، چه از نظر مادی و چه از نظر زیست محیطی و حتی از نظر سلامت عمومی دو روش قبل یعنی: ترویج فرهنگ پیاده روی و استفاده از دوچرخه، روش های کارآمدتری برای شهر مریوان می باشند.

 

با توجه به افزایش روزافزون بیماری های شهر نشینی و انواع بیماری های دیگر و همچنین افزایش هرچه بیشتر آسیب های زیست محیطی و بحران های جدی پیشه رو که حیاط تمامی این کره خاکی را با خطر جدی مواجه نموده است، ضرورت هرچه بیشتر تلاش در جهت حفاظت از خانه ''زمین ‘’ آشکار می شود. با درک بر اهمیت این مضوع جهانیان باید دست در دست هم تمامی تلاش خود را در جهت قدردانی از طبیعت مادر بکار گیرند، باشد که جهانی زیبا و بدون درد را برای آیندگان به ارمغان آوریم.

 

 

 نویسنده: شیرکو رزاقی

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

بهزادشنبه 14 آذر 1394 | 23:03

5
0

گزارشتون عالی بود به مورد بسیار خوبی اشاره کردید! یک گزارش از رانت زمین خواری افرادی که در مریوان مدتهاست مشغول به آن هستند و هم اکنون نیز چه در زمین های ملی و چه زمین افراد را در مریوان نشانه گرفته اند تهیه فرمایید. امیدوارم دستگاه اجرایی و قضایی در مریوان فرصت مانور را از این افراد سودجو بگیرند. دوستان زریوارخبر موفق باشید.

پاسـخ

1410یکشنبه 15 آذر 1394 | 22:20

3
4

گزارش خیلی خوبی بود
ولی یه جا نوشتین سوخت فصیلی که فسیلی درسته

پاسـخ

ميلاددوشنبه 16 آذر 1394 | 20:29

2
1

بسيار زيبا بود و مشكلات با ريز بيني مطرح شده است.

پاسـخ

mari1یکشنبه 20 آبان 1397 | 08:35

3
0

با سلام خدمت مدیر سایت و همه همشهریان عزیزم، بنده نه کارشناس شهرسازی هستم تا بطور حرفه ای نظر بدم بلکه بعنوان یه شهروند می خوام بگم که در بیشتر خیابانهای ما عرض پیاده رو بیشتر از یک لاین خیابان هستش و این کم عرضی باعث ترافیک شده بعنوان مثال مسیر میدان سرباز بطرف چهارراه بیمارستان قدیم . مسیر دریاچه بطرف استادیوم . استادیوم بطرف چهار راه بیمارستان قدیم . مسیر چهار راه بیمارستان قدیم بطرف میدان سپاه . و غیره

پاسـخ

Zanyarچهارشنبه 21 آذر 1397 | 12:14

3
0

آقای نویسنده عزیز من این حرف شما رو قبول دارم که طرف برای خرید تا سوپر مارکت محلشون هم با ماشین میره بیرون ولی این به تنها مشکل ترافیک نیست مشکل ترافیک از خیابان هاست از ماشین های میوه فروش از فرهنگ رانندگیمون است نوشتید در یکی از شهرهای هلند ۸۰۰ هزار دوچرخه وجود دارد در همون شهر بیشتر دوچرخه ها عمومی هستند کنار خیابان ها گذاشته شده تا هر کسی کار فوری داره با همین دوچرخه عمومی کارشو انجام بده بعد از کارش دوچرخه رو میاره سر جای خودش قرار می دهد آیا در کشور ما دولت حاضر است همچنین کاری رو انجام دهد ؟ الان قیمت دوچرخه ها کمتر از ۱/۵۰۰ تا ۲ میلیون تومان نیست اگر تو شهر مریوان بخوای کاراتو با دوچرخه انجام بدی تا کارتو انجام میدی دوچرختو دزدیدند دوچرخه هم که مثل ماشین پلاک نداره تا از طریق قانونی هم‌ شکایت کنی لطفا از یک کشور با فرهنگ کورکورانه تقلید نکنید اگر میخواهید کاری انجام دهید اول از مسئولان شروع کنید اول اصلاح بعد فرهنگ سازی

پاسـخ

محمودچهارشنبه 21 آذر 1397 | 13:20

1
0

خیلی عالی بود .به موضوع خوبی اشاره کردین.ای کاش به معضل بنگاه های سه راه بهاران بحث کنید .آقایون بنگاه دار یک مغاز اجاره کردن وپیاده رو جلوی مغازه اشان را تبدیل به پارکینگ وکارواش کرده اند.نمی دانم عابر پیاده را چی فرض میکنند. امیدوارم به خودشان بیایند .....

پاسـخ

منیبچهارشنبه 21 آذر 1397 | 13:53

1
0

معلوم نیست فلسفه اش چیست. در این شهر جداازخیابانها پیاده روها هم ترافیکه تزاحم مردم وگذاشتن وسیله ی مغازه داران درچه ق پیاده رو .به خوا برا که س نازانی چونه

پاسـخ

حامدپنجشنبه 22 آذر 1397 | 11:43

2
0

سلام
میدونم نظرمو به نمایش نمیذاری
زحمت کشیدی گزارش تهیه کردی خوب عکستم از مریوان میگرفتی
نه مجبور بشی پلاک ماشین رو لاک بگیری

پاسـخ

علی خانجمعه 3 آبان 1398 | 03:00

0
0

سلام و درود
معضل اصلی بحران مدیریت مسئولین بی تفاوت شهرستان است... فرماندار محترم . شهرداری و تمامی واحدها اعم از تاکسی رانی و ترافیک و پلیس معبر و و. اصناف که هیچ نقشی در چیدمان مشاغل سطح شهر ندارد. راهنمایی و رانندگی که هر وسیله ی ای وارد شهر و مرکز شهر میشه ( تراکتور و لودر و وانت و ماشین سنگین) فقط چپ نگاه میکنن. خواهشا کاری از دستتون برنمیاد یا نمیخواید انجام بدین کارشناسی غلط نکنید مرسی

پاسـخ

بجمعه 3 آبان 1398 | 09:40

0
0

۱.مشکل اصلی در شهرداری و کلا سایر سازمانهای توسعه شهریست که طرح های تفصیلی شهرها را براساس پیش بینی ۵ ساله آماده می کنند اگر این طرح ها براساس پیش بینی پنجاه ساله بود قطعا برای شهری مثل مریوان بیست سال پیش میشد یک طرح تفصیلی توسعه ای درست کرد که حداقل ۳۰ سال دیگر را ببیند .
۲. طرح تفصیلی الان مریوان نزدیک به ۵ سال است در شهرداری و فرمانداری و ... دست به دست می شود.
۳. به عنوان شخصی که در یکی از ارگانهای مهم در پایتخت کار می کنم اعتراف میکنم که ۹۰ درصد کارمندان دولتی کیفیت بسیار پایینی دارند و نتیجه عملکرد آنها این آشفتگی است که الان در سطح اداره حتی یک ترافیک در شهری کوچک درمانده‌ایم.
۴. حق هر شهروندی است که هر طور مایل است اگر ضرری به عموم نرساند زندگی کند استفاده از ماشین شخصی نیز حق است.
۵. حمل و نقل عمومی در مریوان مختص به تاکسی و آن هم چند خط است و خیابانهایش کشش اتوبوس را ندارد.
۶. خیابانهای مریوان برای یک شهر ۵۰ هزار نفری طراحی شده اند که آن هم محصول ۵۰ سال پیش است ولی باید ۲۵ سال پیش مجددا بازبینی میکردند ولی نکردند.
۷. هنوز همان طرح ۵۰ سال پیش در بسیاری از جهات خوب عمل می کند.
۸. باید طرح توسعه مراکز خرید شهر به سایر خیابانهای عریض انجام شود. در مرکز شهر چند زمین بسیار بزرگ وجود دارد که در اختیار سازمانهای مسئول است یا بوده، و می توان از آن جهت توسعه یه مرکز شهر مدرن استفاده کرد با ساختمانهای بالای ۱۰ طبقه
۹. این معضل ترافیک در همه شهرهای ایران وجود دارد و هربار می گویند ماشین تک سرنشین، در حالی که ایرانیها به نسبت جمعیت ماشین کمتری نسبت به کشورهای حتی دوروبر دارند و مشکل از یک جای دیگ است که آن هم عدم برنامه ریزی عدم توجه به برنامه عدم آینده نگری که آن هم از بئ اهمیت دانستن برنامه ریزی ناشی می شود و البته متاسفانه هرچی غیرمتخصص هست مسئول و کارمند شده اند و خصوصا برنامه ریزان ما اکثرا آدمهای نالایق و بدون تخصصی هستند.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی