سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
کارشناس ایدز مرکز بهداشت مریوان:
سه شنبه 11 خرداد 1395 / 10:11|کد خبر : 2235|گروه : پزشکی

تغییر الگوی انتقال ایدز به روابط جنسی نگران‌کننده است

کارشناس برنامه ریزی ایدز ستاد مرکز بهداشت مریوان با اشاره به  ابتلای چند نفر به ویروس HIV  ، گفت: در سالهای اخیر تغییر الگوی انتقال ایدز به روابط جنسی نگران‌کننده است.

کارشناس برنامه ریزی ایدز ستاد مرکز بهداشت مریوان با اشاره به ابتلای چند نفر به ویروس HIV ، گفت: در سالهای اخیر تغییر الگوی انتقال ایدز به روابط جنسی نگران‌کننده است.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، سوران ارجمندی اظهار کرد: اولين مورد بيماری ايدز در ايران در سال 1366 در يك كودك 6 ساله هموفيلی كه از فاكتورهای انعقادی وارداتي آلوده به ويروس ايدز استفاده كرده بود ، مشاهده شد.


این كارشناس با بیان اینکه هم اکنون بعد از نزدیک به 30 سال تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در ایران طبق آمارهای رسمی کشور 29 هزار و 414 نفر می باشند، گفت: با توجه به اینکه بیش از 2/3  مبتلایان شناسایی نشده اند و این افراد جزء کسانی هستند كه از بيماری خود بي خبرند و عاملان انتقال اين بيماری در جامعه هستند. اعلام کرد: امار واقعی و صدرصدی در خصوص این بیماری وجود ندارد.


وی افزود: در استان کردستان طبق آخرین آمار بیش از 500 نفر مبتلا به ویرس HIV هستند و در مریوان نیزچند نفری مبتلا به بیماری ایدز شناسایی شده اند که یک نفر از آنها بدلیل همین بیماری از دنیا رفت.


 وی ادامه داد: در دنیا ٧٠ تا ٨٠ درصد راه انتقال این ویروس، انتقال از طریق روابط جنسی است و در چند اخیر روند ابتلا به ایدز در ایران از تزریق سرنگ به سمت انتقال جنسی تغییر کرده که به رفتار پنهان مردم مربوط است.


کارشناس برنامه ریزی ستاد مرکز بهداشت مریوان بیان کرد: مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری هر روز آماده نمونه گیری و آزمایش افرادی است که تمایل دارند از وضعیت خود مطلع شوند البته با حفظ امانت داری اسم افراد به این معنی که هیچ گونه پرونده و اسمی از هیچ فردی خواسته نمی شود.


وی گفت: در این آزمایش از فرد مورد نظر آزمایش گرفته می شود و کمتر از 10 دقیقه جواب آزمایش وی مشخص می شود که در صورت مثبت بودن آزمایشات تکمیلی از فرد گرفته و نسبت به درمان و پیشگیری و مرحله درمان بیمار اقدامات لازم انجام می شود.


وی با بیان اینکه موضوع ایدز در مریوان تابو و صحبت کردن در مورد آن بسیار دشوار شده است، تأکید کرد: در صورت تأیید آزمایش هر فردی این موضوع کاملا محرمانه خواهد بود.


به گزارش زریوار خبر، طبق تحقیقات به عمل آمده در مریوان 5 نفر به بیماری ایدز مبتلا و شناسایی شده اند. اما آمار واقعی تعداد مبتلایان با توجه به اینکه خود افراد از این بیماری بی خبر و یا مشکوک هستند و تاکنون به مراکز بهداشتی مراجعه نکرده اند در دست نیست.


روز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها به اول دسامبر(برابر ۱۰ آذر) هر سال مشخص شده است و در ایران نیز علاوه بر توجه به این روز یک هفته را به عنوان هفته اطلاع رسانی مشخص کرده اند که امسال از تاريخ 12 لغايت 18 آذر ماه با اهداف هفته اطلاع رسانی اهميت درمان در پيشگيری از ايدز، آموزش و اطلاع رسانی به عنوان مهمترين استراتژی در برنامه های پيشگيری ايدز و زير بنای مداخلات تاکيد دارد.


برای کسب اطلاعات بیشتر ...


ویروس ایدز چگونه وارد بدن می‌شود؟ کلیک کنید

علائم بیماری ایدز چگونه ظاهر می شود؟ کلیک کنید

علائم اصلی ایدز چیست؟ کلیک کنید

تاریخچه پیدایش ایدز  کلیک کنید


انتهای پیام/

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

ناصرپنجشنبه 12 آذر 1394 | 12:04

3
0

به نظر من نمونه گیری غیر محسوس از مراجعه کنندگان به بیمارستانها ومراکز دولتی شاید بهترین گزینه در این مدت باشد

0
0
یک زن چهارشنبه 30 آبان 1397 | 21:13

این پیشنهاد کاملا غیر اخلاقی است. کسب رضایت افراد برای هر آزمایشی الزامی است

پاسـخ

شهروندپنجشنبه 12 آذر 1394 | 13:26

0
0

این اعداد و ارقام کاملا غلط است...
چون این بیماری در افراد وممکن است سالها خودش رو نشون ندهد و فرد از وضعیت خودش بیخبر است...
شما بیایید به امار سایر استانها و شهرستان های دیگه نگاهی بندازید در هر شهرستان که برای بیماریابی تلاشی شده است تعداد بیمارانشون خیلی زیاد است... در ضمن در مریوان براش کاری نکرده اند...

پاسـخ

اهوراپنجشنبه 12 آذر 1394 | 19:55

1
1

سلام آقای ارجمندی.ظاهرا آمارو ارقاماتون صحیح نیس

پاسـخ

هیمنپنجشنبه 12 آذر 1394 | 22:11

1
0

آمار کسانی که مبتلا به ایدز هستند امکان دارد که صحیح نباشد اما دلیا دلیل آن علاوه بر ضعف سیستم ثبت، عدم اطلاع از افراد مبتلا به این بیماری است. چه بسا افرادی که به این بیماری مبتلا هستند خودشان هم اطلاع ندارند. بیماری ایدز یا اچ آی وی مثبت اگر کنترل شود و ترمز آن کشیده شود، ریشه کن می شود اما اگر کنترل نشود می تواند قسمت زیادی از افراد را در بر گیرد. فرض کنید که یکی از راه های انتقال این بیماری دست دادن است وقتی که یک فرد مبتلا با یک نفر دیگر دست می دهد، می شودد نفر و این تعداد به صورت تصاعد هندسی بالا می رود. ۲-۴-۸-۱۶ و.... .

پاسـخ

رامینپنجشنبه 12 آذر 1394 | 23:51

0
0

اقای ارجمندی چراقیافه گرفتی دلیلی داره ساده باش

پاسـخ

هانهشنبه 14 آذر 1394 | 00:44

0
0

آمار ایدز در استان 500 نفر به گفت کارشناسان این عدد را باید در دهع ضرب نمود میشه 5000 سهم مریوان میشه حداقل 500 نفر, دوستان این ارقام را جدی بگیرید چون یک فرد مبتلا به ایدز تا ده سال می تواند راحت زندگی کند و از سلامت کامل جسمی برخورداراست و اگر ازمایش صورت نگیرد قابل تشخیص نیست. ایدز تاوان دوری ادین شاید باشد

پاسـخ

کانیشنبه 14 آذر 1394 | 00:45

1
0

این آمار اصلا درست نیست وتحریف آمار کاملا غیر اخلاقیست

پاسـخ

کاوهشنبه 14 آذر 1394 | 07:50

0
0

با سلام
با تشکر از مطالب جالب و علمی آقای ارجمند
و همچنین کامنت های عزیزان
فقط می خواستم بگم که آمار و اپیدمیولوژی علم های تخصصی هستند که ایشان بنا بر آن توضیح دادن لذا اگه دوستان براشون قابل هضم نیست میتونن ازشون توضیح بخوان.
با تشکر

پاسـخ

کریمیشنبه 14 آذر 1394 | 14:22

0
0

دوست عزیز این امارتون اشکال داره امار بین 40 تا 57 نفر هست.

پاسـخ

په روشیکشنبه 15 آذر 1394 | 13:20

0
1

با سلام در جواب اقای رامین
جناب آقای ارجمندی هم خوش تیپه هم دلسوزه اگه قیافه هم بگیره حقشه

پاسـخ

جهانیکشنبه 15 آذر 1394 | 18:12

0
1

ارجمندی دوست داریم راس میگه هم خوش تیپ هم باسواده نترکی از حسودی...

پاسـخ

همشهریچهارشنبه 18 آذر 1394 | 19:21

1
0

دوستان فک کنم باید در مورد خبر نظر داد نه تیپ و قیافه ارجمندی....

پاسـخ

نگرانپنجشنبه 19 آذر 1394 | 22:47

2
0

همین جوری غافل شدیم که روز به روز شمار بیماران بیشتر شد...از ۱۰ سال اینده نگرانم که این افراد بیمار پنهان چه فاجعه ایی به بار خواهند اورد ... اهای تویی که دنیا رو به تمسخر گرفته ای از خود و بغل دستیت نگران باش چون ممکنه که ناقل باشی...

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی