سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
سه شنبه 23 مهر 1398 / 07:53|کد خبر : 2119|گروه : اجتماعی

معضل حاشیه نشینی در شهر مریوان، ریشه ها، پیامدها و راهکارها

حاشیه های شهرمریوان با توجه به موقعیت و پتانسیل گردشگری، طبیعت زیباو داشتن مرز بین المللی باشماق خواسته یا ناخواسته، زیستگاه بسیاری از ساکنین روستاهای سروآباد و مریوان شده است.

حاشیه های شهرمریوان با توجه به موقعیت و پتانسیل گردشگری، طبیعت زیباو داشتن مرز بین المللی باشماق خواسته یا ناخواسته، زیستگاه بسیاری از ساکنین روستاهای سروآباد و مریوان شده است.

به گزارش زریوار خبر، حاشیه های شهر مریوان با توجه به موقعیت این شهر توریستی در کنار دریاچه زریوار و مرز بین المللی باشماق خواسته یا ناخواسته، زیستگاه بسیاری از ساکنین روستاهای سروآباد و مریوان شده است.

 

مردم روستاها بدون اطلاع از مقصد و آینده ای که در انتظارشان است و بی خبراز مشکلات  و گرفتاری های مسیر زندگی شان به مریوان و حاشیه های آن مهاجرت می کنند.

 

مشکلاتی مثل عدم آمادگی این شهر و مدیریت شهری جهت آماده سازی امکانات و زیر ساخت های لازم برای این همه جمعیت، که به ناچار باید عده ای در حاشیه زندگی کرده و از بسیاری از امکانات محروم باشند.

 

در روستاها بیشتر اعضای خانواده  در تولید (کشاورزی و دامداری) سهیم بودند و کمتر احساس بیکاری می شد با ورود به شهر همه بیکار شده و دچار فقر شدید می شوند که  این فقر باعث سرخوردگی همه ی اعضای خانواده خواهد شد. در روستای خود از جایگاه اجتماعی خاصی برخوردار بوده ولی  با ورود به شهر به دلایل مختلف ناچارند در حاشیه شهر ساکن شوند که مشکلات بزرگی ازدیدگاه اجتماعی، فرهنگی؛ اقتصادی و زیست محیطی برای آنها و خانواده هایشان بوجود می آورد.

 

مهاجران روستا به شهر دلایل هر چند قانع کننده ای برای مهاجرت به حاشیه های شهر دارند. آنها می گویند امکانات رفاهی روستای ما در حد قابل قبول نیست، فرزندانمان نیاز به ادامه تحصیل داشتند و این امکان برای آنها مهیا نبود، بیشتر اوقات سال بیکار بودیم زیرا در روستاهای منطقه ما صنایع تبدیلی برای بهره وری بیشتر از تولیدات ما نبود، تولید کننده و حافظ اقتصاد کشور ما هستیم اما مدیران کلان کشور به روستا ئیان توجهی ندارندو از این قبیل دلایل. اما واقعاً به چه قیمتی؟


نتیجه مهاجرت، کارگران بیکار، دارندگان مشاغل ناپایدار و موقت، دست فروشان، کولبران، کارگران میادین میوه فروشی و زنان و دختران خانه دار و بیکار، جوانان متقاضی کار و سالخوردگانی را در برمی گیرد که فاقد هرگونه تامین اجتماعی هستند.


همچنین ترک تحصیل نوجوانان و کودکان و روی آوردن به مشاغل کاذب، طلاق های ناشی از فقر و نداری، ناهنجاری های اجتماعی در میان جوانان از جمله خطراتی هستند که ساکنین جوان این محلات را تهدید می کند.


امروزه با ورود ماهوراه و رسانه های دیگر به روستاها دیگر نمی توان مانند گذشته با حرف های دهان پرکن یک روستایی را در روستا نگه داشت بلکه نیاز به یک اقدام بزرگ فرهنگی است تا بتوان در سطح کلان دیدگاه شهرنشینان را نسبت به روستائیان تغییر داد و آنها را بخاطر کارهای مفیدشان عزیز و بزرگوار شمرد و برایشان تمهیدات کامل زیستن شرافتمندانه ای فراهم نموده تا عزتشان را حفظ کنند.


علیرغم سیاست پیشگیرانه دولت روند سکونت گزینی این اقشار در این محلات نه تنها کاهشی نشان نمی دهد، بلکه با تشدید بحران اقتصادی، تداوم بحران مسکن و بالا رفتن اجاره بهای مسکن، بیکاری روز به روز روبه افزایش است.


چند سال پیش پیروز حناچي(شهردار فعلی تهران) و معاون شهرسازي و معماري، وزير راه و شهرسازي سابق کشور با همراهي جمعي از کارشناسان شهرسازی کشور و مسئولان استاني و شهرستاني از وضعيت مناطق حاشیه نشین شهر مریوان بازدید کرد. وی در جريان اين بازديد جلوگیری از توسعه مناطق حاشیه نشین در استان کردستان با توجه به وضعیت موجود را یکی از اولویت های کاری خود اعلام کرد و گفت:  تنها راه ممانعت از توسعه بافت هاي فرسوده و مناطق حاشيه نشين دادن تسهیلات مناسب در مرکز شهر و کنترل و نظارت بر افزایش نجومی زمین در مرکز شهر است.

 

ولی آیا با تمام این اوصاف این وضعیت حاشیه نشینی و مشکلات آنان در مریوان و سایر شهر های استان کردستان بهبود یافته است؟ آیا مسئولین توانسته اند به وعده های خود در این خصوص عمل کنند؟ راهکار عملی برای افزایش حاشیه نشینی و بهبود وضعیت فعلی چیست؟

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی