سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
پنجشنبه 14 آبان 1394 / 07:00|کد خبر : 2059|گروه : فرهنگی

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه +تصاویر

مراسم گرامیداشت روحانی و شاعر نامدار هورامان، مرحوم ماموستا هیاس غریبی با حضور علما، شاعران، ادیبان و فرهنگ دوستان هورامان با شکوه در پاوه برگزار شد.

مراسم گرامیداشت روحانی و شاعر نامدار هورامان، مرحوم ماموستا هیاس غریبی با حضور علما، شاعران، ادیبان و فرهنگ دوستان هورامان با شکوه در پاوه برگزار شد.

به گزارش زریوار خبر به نقل از پاوه پرس، امروز پاوه غرق در نام جوانی بود از دیار هورامان؛ جوانی که باوجود سن کمش و با سرودن بیش از یازده هزار بیت در بین شاعران هورامان جایی برای خود پیدا کرده بود، جوانی که نازک خیالی اشعارش روح فرهنگ دوستان هورامان را هنرمندانه نوازش می کرد و هورامان را روستای عشق می نامید و خود را عاشقی می دانست از دیار عشق؛ دیاری که دور بودن از آن را اسیر و زندانی تعبیر می کند و دوای درد خود را دیار عشق می داند و دیار عشق.


 
ئازیز من خه ڵکوو ده گا وئه شقینا   /   په روه رده و ئاوو هه واو ئه شقینـا
ﺧﻪﯾﻠێن ﺋﻪﭼێگه ﺯﯾﻨﻨﺎﻧﯽ ﻭ ﺑﻪﺳﯿﺎ   /   ﺑﻪ ﮔﻮﻭﻧﺎﻭ ﺗﺎﺗﻪﻭ ﺋﻪﺩﺍﻭ ﺋﻪﺷﻘﯿﻨﺎ
 
ﺗﺎ ﭼﻪﻣێم ﮐﻪﺭﺩیو ﺋﺎﻣﺎنێ ﻭێرﺍ   /   ﺩﯾﻢ ﮔﺮێفتاﺭﻭﻭ ﺑﻪلا ﻭ ﺋﻪﺷﻘﯿﻨﺎ
ﺑﻪ ﻫﯿﺞ ﺩﻭﻭﮐﺘﺮێ ﻣﻪﺳﺮﻩﻭﯙ ﺯﺍﻣﻢ   /   ﻣﻦ ﺩﻩﺭﺩﻩﺩﺍﺭﻭﻭ ﺩﻩﻭﺍ ﻭ ﺋﻪﺷﻘﯿﻨﺎ

 

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه


 
گویا تقدیر اجازه عمر بیشتر به ماموستا هیاس را نداد و غریبی، غریبانه همراه با پدر و مادرش در یک حادثه رانندگی دنیای فانی را وداع گفت و هورامان را تنها گذاشت. امروز انجمن ادبی موسسه فرهنگی ادبی نسیم فرهنگ هورامان با همراهی و همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان پاوه به پاس زحمات و در راستای تکریم فعالیت های روحانی و شاعر جوان هورامان، مراسم باشکوهی را با حضور شعرا و فرهنگ دوستان هورامان و مهمانانی از مریوان، هورامان تخت، سنندج و کرستان عراق برگزار کرد.

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه


 
بزرگداشت ماموستا هیاس غریبی27 امام جمعه پاوه در سخنانی با تمجید و تجلیل از بانیان و برگزار کنندگان مراسم، ذات برگزاری این جلسات را مفید ارزیابی نمود و آن را مایه ی حفظ وماندگاری فرهنگ، آداب، فلکور، قدرشناسی دانست.


 
ماموستا ملا قادر قادری به تعبیر اسلام از مرگ پرداخت و گفت: ما مسلمان معتقد به منهج الهی هستیم، بنابراین از نظر ما مرگ، فنا نیست. به عبارتی رفتن، معادل نابودی وفنا نیست و از نظر ما آنهایی که در دنیا خدمتی نموده اند بطور یقین نمی میرند.


 
قادری با بیان روایتی از حضرت عمر (رض) و حضرت علی (رض) افزود: وقتی عالم و شاعری می میرند خلأی ایجاد می شود مگر آنکه دیگری جایگزین آن شود، بنابراین اگر ما نگران ماموستا هیاس هستیم بخاطر آن است که می توانست در بیداری مردم بیشتر خدمت کند و مفید باشد، ان شاءالله که امثال کاک هیاس در جامعه زیادند و جای ایشان را پر می نمایند.

 

در این بزرگداشت به یادماندنی پرچم داران فرهنگ و ادب هورامان: حسن عمرانی، ماموستا میرزایی هورامی، محمد رشید امینی، عطا حیدری، سعدی غریبی،صابر غریبی، حسن خیاط، ملا عثمان رحیمی، یزدان لطفی، آمنه رحیمی، ژیلا هلاکو، محمد فهیم، حبیب اله مستوفی، ملا هادی احمدی، همایون محمدنژاد و فریبا اسماعیلی هریک اشعار و متون ادبی خویش را نثار روح ملکوتی ماموستای شاعر و فرهنگ دوست هورامان نمودند و یادش را هنرمندانه گرامی داشتند.
 

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه

 

قاری مراسم ملا محسن رستمی، مجریان پرتوان کاک هادی سپنجی و کاک حکمت محمدپور، خیرمقدم توسط مدیرعامل موسسه فرهنگی ادبی نسیم فرهنگ هورامان آقای ابراهیم شمس، سخنرانی دکترهدایت محمودی رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان پاوه، بیان زندگی نامه زنده یاد هیاس غریبی توسط هم قطار خود سید جلال هورامان و پخش کلیپی به کارگردانی هنرمند و کارگردان مشهور هورامان آقای پرویز رستمی از دیگر بخش های برنامه بود که اجرا شد و در خلال اجرای برنامه ها همواره اشک را از چشمان حضار جاری می نمود.


 
در این مراسم نکوداشت، همچنین یاد شاعران دیار هورامان مرحوم کاک یوسف رسول آبادی، غازی خلیلی، مجیدبگ هدایتی و باقی صفاری  گرامی داشته شد.

 
گرامیداشت ماموستا هیاس غریب، میهمانانی از شهرستان های پاوه، مریوان، جوانرود، روانسر و اقلیم کردستان بلاخص جمعی از شخصیت های فرهیخته و فرهنگی وفرهنگ دوست اورامان در این مراسم حضور داشتند و به غنی برنامه اهمیت دوچندان بخشیدند از آن جمله می توان به شیخ محمد نجار، ماموستا عثمان هوارامی، ماموستا رستم و کاک ایوب از حلبچه، ماموستا میرزای هورامی،  ماموستا ملامحمدامین، ملا احمد مبارکشاهی و….

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه

 

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه

 

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه

 

گرامیداشت شاعر نامی هورامان مرحوم هیاس غریبی در پاوه


 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

شهروندشنبه 16 آبان 1394 | 01:37

0
0

روحشان قرین رحمت الهی .

پاسـخ

کاوهشنبه 16 آبان 1394 | 16:02

0
0

امیدوارم راهش ادامه داشته باشه و جوانان سرزمین اورامان بتوانند همجون هیاس غریبی به کردستان خدمت کنند و فرهنگ غنی منطقه را هرچه بیشتر پربارتر کنند.

پاسـخ

هورام رستمییکشنبه 17 آبان 1394 | 21:20

0
0

باتشکر از دوستانی که زحمت مراسم را کشیده اند.اما...
هزاران اما در اعماق دلم موج میزند اما به گفتن یکی بسنده میکنم.
نصف هزینه این مراسمها در زمان حیات کاک هیاس اگر از طرف نهادی یا شخصی به ایشان داده میشد میتوانست دیوان اشعار یا حداقل مجموعه اشعاری را به چاپ برساند که خود شاهد انتشار کتابش باشد اما دریغ و صد افسوس.نمیخواهم بگویم مروه پرستی چون انسانهای بزرگ نمیمیرند و جاودانه اند.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی