سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
مصاحبه اختصاصی به مناسب روز جهانی عصای سفید/
شنبه 13 بهمن 1397 / 09:23|کد خبر : 1916|گروه : فرهنگی

دختری که قرآن را با دو چشم نابینا حفظ کرد

دختر جوان اهل روستای ناو شهرستان سروآباد با وجود نابینایی دو چشم در دو سال و نیم حافظ کل قرآن کریم شد.

دختر جوان اهل روستای ناو شهرستان سروآباد با وجود نابینایی دو چشم در دو سال و نیم حافظ کل قرآن کریم شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری زریوار خبر، 15  اﮐﺘﺒﺮ مصادف با روز بیست و سوم مهر، روز عصای سفید است؛ روزی که روشن دلان جهان طراوت، پویایی و نشاط را به جویبار زندگی فرامی خوانند. در این روز روشن ضمیران فریاد می دارند: ما هم تپیدن قلب زندگی و زدن نبض طبیعت را احساس می کنیم. ما حتّی می توانیم با همین چشمان به ظاهر بسته خویش، در زلال شعور و صفای فطرت خدایی مان، جلال و جمال حضرت حق را بنگریم. می توانیم با چشم لامسه خود با همه کس و همه چیز سخن بگوییم و حتی با تأمل در گردش حکیمانه چرخ روزگار، به مهمانی همه نشانه های خلقت برویم. عصای سفید چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست روشن دلان به حرکت در می آید و آینه ای است که قدرت و نعمت خدایی را به تماشای تأمل و تفکر دیگران می گذارد.

 

در سال 1964 به نام نابینایان و عصای سفید جهت اهمیت دادن به روشندلان، بررسی مشکلات آنها، بهانه ای برای پاسداشت دستاوردهای نابینایان به حساب می آید. مهمترین مسئله ای که در روز عصای سفید می توان به آن اشاره نمود موضوع تعدادی از نابینایان روشندلیست که دنیای امروز خود و همچنین چهار گوشه جهان را با آیات قرآن می بینند و ما این روز مهم  و فرصت فوق العاده را غنیمت شمردیم که گفتگویی اختصاصی با یکی از دوخواهر و بانوی فعال قرآنی به عنوان حافظ کل قرآن داشته باشیم تا چنین  بزرگوارانی را که در این عرصه گام برداشته اند به جامعه معرفی کنیم.

 

 

 خودتان را بطور کامل معرفی کنید؟


﴿ يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ(18)وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمْ الْفَاسِقُونَ(19).


من نگین رستمی فرزند محمود متولد 26مهر سال 1365 اهل روستای ناو(اورامان تخت ) از توابع شهرستان سروآباد هستم .از زمان به دنیا آمدن مادر زادی ا ناحیه دو چشم نابینا بودم. مقاطع ابتدایی ، راهنمایی را با مشکلات و گرفتاری ها و مشکلات زیادی در روستای ناو گذراندم. اول دبیرستان را از طریق راه دور در خانه به صورت غیر حضوری و بدون معلم خواندم. مقاطع دوم و سوم پیش دانشگاهی را در مدرسه دارالاحسان به صورت اختصاصی واحدی برای نابینایان داشت سپری کردم.  در سال 92 آزمون سراسری دانشگاهها ثبت نام کردم و موفق شدم رتبه 5800 را کسب کنم و با تعیین رشته توانستم زبان و ادبیات فارسی  دانشگاه کردستان قبول شوم.


 وی ادامه داد: از سال 78 در 12 سالگی شروع به حفظ قرآن کردم و تا نیمه اول سال 81 به مدت دوسال و نیم کل قران کریم را حفظ کردم . با توجه به شرایطی که دارم شخص خاصی برای یادگیری تجوید نداشتم اما در فضای نرم افزار استاد تجوید ما استاد منشاوی بود.


وی با بیان اینکه قران یک مکتب همگانی و سرنوشت ساز نه تنها برای مسلمانها بلکه هرکسی که می تواند با آن مسیر زندگی خود را تغییر دهد موثر و آرامش بخش است.


همیشه برای آرامش دادن به خود و دوری از فکر های ناراحت کننده سه آیه آخر سوره مبارکه بقره (لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَإِنْ تُبْدُوا مَا فِي أَنْفُسِكُمْ أَو تُخْفُوهُ يُحَاسِبْكُمْ بِهِ ..  را تلاوت می کنم که براستی روح و روان من را بسوی آرامش سوق داده است.


بهترین لحظه ای که تاکنون در هنگام حفظ داشتید چی بود؟


همه لحظات حفظ قرآن شیرینند اما زمانی که می دانستم سوره ای حفظ کردم و تسلط عجیبی برای تلاوت آن به حفظ داشتم واقعا می توان آن را بهترین لحظه یاد کنم .


بهترین هدیه ای که خداوند منان به انسان داده قران کریم است که با اندک توانایی هرکسی می توان بیشترین و بهترین سود را از آن به یدک بکشند و هرکس می تواند ازآن به اندازه (لایکلف الله نفسا الا وسعها ) سود جوید و از آنها می خواهم بیایند به طرف قرآن و حفظ کنند قرآن را و به عنوان راهنما و مرشدی آن را در زندگی خود بکار بگیرند و حتی اگر توانایی حفظ  آن را هم ندارند هر روز می توانند با آن باشند و انس بگیرند.


وی در پایان با تشکر از پدر و مادر خود به عنوان عاملی اصلی موفقیت ها وی با وجود مشکلات زیاد از بی توجهی و بی مهری مسئولین گلایه داشت خواستار توجه ویژه به نابینایان شد.


وی همچنین از مدیریت انجمن و موسسه قرآنی(ناصح سعدی) جهت گسترش فعالیت های قرآنی و کمک به جوانان و نوجوانان تشکر و قدردانی کرد.

 

دختری که قرآن را با دو چشم نابینا حفظ کرد/نگین رستمی و خواهرش هر دو نابینا

 

مصاحبه کننده : خادم القرآن و الفقراء  ناصح سعدی 

مصاحبه شونده :  سرکار خانم  حافظ کل قرآن نگین رستمی

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

مارتیا رخش بهارچهارشنبه 22 مهر 1394 | 14:07

2
0

خداوند متعال به نور قران دلت رو نورانی و شاد کنه

پاسـخ

فردینچهارشنبه 22 مهر 1394 | 14:20

3
0

سلام بر بانوان ایران اعم از کرد و ترک و بلوچ وفارس و...که تا تاریخ ،مورخان و شعر شاعران از آنها بیاورد کم کاری کرده است براستی حسودی میورزم به چنین بانوان سرزمینم که مشعل آبروداری و حیا شرم را هیچ وقت خاموش نکرده بلکه پرنورتر کرده اند تبریک میگم اینبار به بانو هورامی زبان که لقب خانمی را بخود اختصاص داد اما مع الاسف که لقب خانمی مث چیزهای بیهوده ای شده که به هرکسی داده میشود باز تبریک به این روشن دل وباز تشکر از مریوان نیوز.براستی براداران وعزیزان آدمی تا زنده است باید تقدیر شود وقتی که رفت(مث شاعرنامی هیاس غریب)دیگه ارزش نداره بزنی و بکوبی که ازدست رفتو قدرش و ندونستیم نمیشه ممنون از همه عزیزان

پاسخ مدیریت :
زریوار خبر

پاسـخ

که یهان هه لگوردچهارشنبه 22 مهر 1394 | 15:51

2
0

تبریک به ملت و هه ورامانی پئ ئا استعدادا )پیروز بایی جه سه رجه مو خه لکو ده گاو ناوی که رو (چا بئ ده سه لاتینه خانم رستمی یاوینئ به رزته رین درجه و علمی دوباره سپاسش که رو چه میش نه ئیشا وهه رپاسه یچ جه خانواده ی به ریزیش وکاک ناصح تشکر که رو وخانم رستمی نیشانش دا که معلولیت محدودیت نیا بلکو ئانه موهئما که چه نی استفاده که رمئ (ئاواته وازه نا خوا مورادو دلیش دو)

پاسـخ

بارانچهارشنبه 22 مهر 1394 | 16:29

2
0

احسنت به شماخواهر بزرگوار که راهت زیباترین راه به امید آنکه همیشه موفق وسربلند باشی وتشکر ازمدیریت انجمن وسایت زریوار خبر

پاسـخ

شهروند مريوانيچهارشنبه 22 مهر 1394 | 16:56

2
0

ماشاءالله ....
يحفظكم الله ...

پاسـخ

havval خورند sernezhmariچهارشنبه 22 مهر 1394 | 17:23

1
0

سلام نابینایی معلولیت نیست بلکه محدودیت است احسنت به شما خواهر گرامی اشخاص امثال شما باعث افتخار جامعه است به امید روزی که موانع سر راه نابینایان برداشته شود تا جامعه توانایی های این قشر را مشاهده میکردند

پاسـخ

محمدچهارشنبه 22 مهر 1394 | 23:43

2
0

درودخداوندبرشما

پاسـخ

احمدچهارشنبه 22 مهر 1394 | 23:44

1
0

با تشکر از کاک ناصح سعدی و نگین رستمی . انشالله نمونه شما روز به روز بیشتر بشه

پاسـخ

پایگاه خبری نالوس باسپنجشنبه 23 مهر 1394 | 10:16

1
0

باسلام وعرض ادب لینک خبر فوق درسایت خبری نالوس باس
http://nalosbas.com/1394/07/23/%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%82%D8%B1%D8%A2%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D9%86%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D9%86%D8%A7-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%DA%A9%D8%B1/

پاسـخ

سعیدپنجشنبه 23 مهر 1394 | 10:25

1
0

آفرییییییییین . دیدن فقط با چشم نیست بعضی قلوب میتوانند نوریببینند که چشم نمیتواند ببیند

پاسـخ

امینپنجشنبه 23 مهر 1394 | 12:00

1
0

با سلام .امثال نگین ها باید نمونه و الگوی جامعه باشند

پاسـخ

محمدی از هورامانپنجشنبه 23 مهر 1394 | 13:36

1
0

با تشکر از همه شما و آقای حاج ناصح سعدی که واقعا زحمت می کشند

پاسـخ

رستمی ****مریوانپنجشنبه 23 مهر 1394 | 13:37

0
0

سلاوی خول له نگین خانمو له وانه که خه ریکی په ره دان به قورئانن به تایبه ت برای به ریزمان کاک ناسیحی ناسک خیال

پاسـخ

مرادیپنجشنبه 23 مهر 1394 | 16:19

1
0

احسنت

پاسـخ

شهروندشنبه 25 مهر 1394 | 08:27

1
0

باسلام و خداقوت به این خانم اورامی زبان امیدوارم در زیر سایه خداو قرآن موفقو مؤید باشید. باعث افتخاری

پاسـخ

اهوراشنبه 25 مهر 1394 | 19:03

1
0

آفرین پی دیده نگینه.خوا جه زاو خیریت به رو وه.دوعاو خیریما پی که ره

پاسـخ

رسول حدیدیدوشنبه 27 مهر 1394 | 00:20

1
0

آفرین
هزار آفرین
به اراده ی آهنین و پر صلابت این دو فرشته و این دو شیر دختر کردی که با اراده آهنین خود به مبارزه با نواقص و نقایصی قابل وصفی که بشر امروزی با آن دست و پنجه نرم می کند و از آن می هراسد رفته اند
اینها فرهنگ سازان اورامان هستند اینها برآمده از فرهنگ پر صلابت اورامان هستند اینها با صدای غرش سیروان آشنا هستند اینها هر روز با ضمیر آگاه خود صلابت و استواری شاهو را در ناو دیده اند
شاهو و سیروان دو نماد از کردستان هستند که مظهر بلندی و صلابت و غرش و پویایی هستند لای لای مادران ناوی در دوران نوزادی که همچو شیرزنان سایر دیار کردستان نجوای دل فرزندان می نمایند فرهنگی را ساخته که مادران ناوی را بر آن داشته که فرزندان خود را از دو ترس غریضی نوزاد یعنی افتادن از بلندی و صدای بلند بیمه نمایند بنابراین دختر که با نمادهای اصیل کردستان پروده شده و در دامان شاهو پر صلابت و بر فراز ذلالی سیروان تربیت شده باشد باید هم همچنین باشد کما اینکه در ددیگر دیار کردستان شیرزنان کوبانی قدم هایی اینچنین در راه دفاع از فرهنگ و ناموس خود بر داشته اند که هر دو به یک میزان در خور تحسین و قیاس هستند.

پاسـخ

سیدعبداله سجادیشنبه 13 بهمن 1397 | 09:36

1
0

بهترین ونیکوترین کاری که یه انسان میتونه انجام بده حفظ قرآنه....حفظ قرآن مساوی است با زندگی با پیامبران
چون تو در قرآن حق بگریختی
با روان انبیا آمیختی
هست قرآن حال های انبیا
ماهیان بحر پاک کبریا
فرهنگ حفظ قرآن توسط جوانان باید بیش ازپیش تقویت شود.

پاسـخ

سیروانیکشنبه 14 بهمن 1397 | 08:02

0
0

رحمت خداوند بر شما و خانواده محترم تان

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی