سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
گفت وگوی اختصاصی/
سه شنبه 7 مهر 1394 / 15:55|کد خبر : 1806|گروه : فرهنگی

ناهماهنگی و عدم مدیریت عامل کیفیت پایین جشنواره دهم/ عدم استقبال مردم از تئاتر خیابانی امسال بخاطر تکراری بودن فرم اجراها است

یکی از هنرمندان مطرح تئاتر کشور با اشاره به کیفیت پایین جشنواره و ناهماهنگی و عدم مدیریت صحیح جشنواره، گفت: عامل اصلی عدم استقبال مردم از نمایش ها، تکراری بودن فرم اجراها است.

یکی از هنرمندان مطرح تئاتر کشور با اشاره به کیفیت پایین جشنواره و ناهماهنگی و عدم مدیریت صحیح جشنواره، گفت: عامل اصلی عدم استقبال مردم از نمایش ها، تکراری بودن فرم اجراها است.

آریان رضایی یکی از هنرمندان مطرح تئاتر کشور در گفتگوی اختصاص با خبرنگار زریوار خبر در خصوص جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، گفت: سال گذشته بدلیل تبلیغات برخی افراد جهت در جشنواره نهم ترغیب و در آن حضور پیدا کردم اما جشنواره نهم در حد و اندازه یک جشنواره بزرگ نبود.


وی در خصوص تئاتر خیابانی مریوان افزود: عنوان جشنواره نیز اصلا درست نیست چرا که جشنواره تئاتر خیابانی در ایران معنی ندارد. تئاتر "خیابانی" در اروپا در دوره ای با اهداف خاص بوجود آمد و  فرم اعتراض داشت. وی تصریح کرد: عنوان تئاتر خیابانی درست و مناسب جشنواره تئاتر نیست و مسئولین باید نسبت به تغییر عنوان جشنواره کارشناسی و تخصصی برخورد کنند.


وی با بیان اینکه جشنواره دهم بسیار دلسرد کننده تر و ناامید کننده بود،گفت: عدم استقبال مردم و کاهش هرساله  تماشاچیان از جشنواره تنها بخاطر تکراری بودن فرم اجراها است.


وی بیان داشت: 98 درصد نمایش های اجرا شده مریوان، میدانی و مشابه هم هستند و زمانی که مخاطب و تماشاچیان چند نمایش را می بیند از دیدن نمایش های بعدی خسته می شود و طبیعا یکی از دلایل عدم استقبال مردم و عدم حضور تماشاچیان در نمایش ها به این دلایل است.


این هنرمند تئاتر، در خصوص مدیریت جشنواره، اظهار داشت: مسئولین برگزاری دهمین جشنواره تئاتر مریوان نه بدلیل  مسائل و کمبودهای مالی بلکه بخاطر ناهماهنگ و عدم مدیریت صحیح شاهد جشنواره بی کیفیتی هستیم. وی تصریح کرد: عدم مدیریت و یک دستی در ستاد اجرایی جشنواره شاهد کیفیت پایین دهمین دوره آن هستیم.


وی به خبرنگار ما، گفت: اگر تاکنون در جشنواره تئاتر مریوان حضور پیدا کرده است بدلیل برگزاری آن در شهر کُردنشین مریوان بوده است اما بخاطر بی کیفیتی جشنواره امسال و سال گذشته و بی برنامه بودن آن دیگر در دوره های بعدی جشنواره علارغم  میل باطنی شرکت نخواهم کرد.


رضایی در خصوص کارگاه های آموزشی جشنواره دهم به عنوان یکی از هنرمندان شرکت کننده، گفت: در جشنواره امسال حضور هنرمند آمریکای به عنوان مدرس این کلاس ها چندان مفید و موثر نبوده است. وی با بیان اینکه این استاد آمریکایی در زمینه تئاتر شورای فعالیت می کند، افزود: تدریس این استاد در سبک تخصصی خود نیز بسیار بی کیفیت و ابتدایی است.


این هنرمند سقزی، افزود: جایگاه و تدریس اساتید ایرانی بسیار با ارزش تر و مفید تر از هنرمند دعوت شده آمریکایی در جشنواره است.


وی با بیان اینکه کارگاه آموزشی برای جشنواره تئاتر خیابانی بسیار مفید و لازم است، گفت: متاسفانه آقای پیترسون در کارگاه آموزشی جشنواره مبانی ابتدایی و پیش پا افتاده را تدریس می کند و اصلا در سطح کلاس آموزشی هنرمندان شرکت کننده در جشنواره تدریس نمی کند. این استاد خارجی تنها به تعاریف کتاب ها بسنده و هیچ مسئله و روش جدید ارائه نمی کند. وی اضافه کرد: هنرمندان باید در این کلاس ها 7 تکنیک اجرایی هنر تئاتر را بیاموزند. اما متاسفانه این استاد اصلا تکنیک ها را بیان نمی کند و تنها با بیان اصول ابتدایی بسنده می کند.


وی ادامه داد: در داخل کشور افرادی همچون علی ظفر قهرمانی نژاد، علی اکبر علیزاده استاد دانشگاه سینما تئاتر بطور تخصصی در حوزه تئاتر شورای فعالیت می کنند. اما فرصتی برای حضور این اساتید وجود ندارد.


وی یکی دیگر از مشکلات ورک شاپ ها را ترجمه غیر تخصصی مترجمان عنوان کرد و گفت: مسئولین برگزاری می توانستند از افراد متخصص داخل کشور همچون نریمان افشاری و منصور براهنی که از مترجمان خوب کشور هستند در این زمینه بهره ببرند. چرا که متاسفانه مترجمان جشنواره از مباحث تخصصی جشنواره چندان آگاهی خاصی ندارد و یکی از معضلات کارگاه های آموزشی می باشد.


وی افزود: دعوت از مدرسین خارجی و آمریکایی باید بر مبنای اصول باشد نه بدلیل اینکه طرف آمریکای است آن را دعوت کنند. حضور چند نفر خارجی و امریکایی تنها با هدف معتبر جلو دادن جشنواره است. 


وی افزود: هیچ کس با حضور هنرمندان کشورهای خارجی مخالف نیست اما نباید تنها به صرف خارجی بودن کیفیت جشنواره را پایین آورد.


وی حضور داگلاس پیرسون و تدریس مباحث تئاتر شورای در کارگاه های آموزشی جشنواره دهم بسیار مبتدی عنوان کرد و تأکید کرد در این حوزه حتی از بیان تاریخچه تئاتر شواری ضعیف عمل می کند و بر عکس فلسفه وجودی تئاتر شورای، وی رابطه تک سویه در کارگاه ها را حاکم کرده است.

 

گفتنی است آریان رضایی امسال با کاگردانی نمایش قوی تر از تهران در جشنواره دهم شرکت کرده است و به گفته صاحب نظران یکی از اجرای های خوب این جشنواره به حساب می آید.

 
انتهای پیام/        

 

 

 

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

هنرمند مریوانیسه شنبه 7 مهر 1394 | 16:28

0
0

فقط یک چیز را می گویم نه شما نه ان ویروس اینترنتی که شرم دارم اسمش را ببرم ا****ر**** .منظورم ان کسی می باشد که با شما ست و بی ***** به خاطر سهم خواهی شما که سهل است هیچ کس نمی تواند مریوان را از این جشنواره محروم کند.این جشنواره به کوری چشم حسودان در مریوان جشنواره در مریوان می ماند و نمی گزاریم این فرصت فرهنگی را از این شهر محروم بگیرید

پاسـخ

فریدنیکخواه هنرمند تاتر وسینما ومنتقدسه شنبه 7 مهر 1394 | 16:35

0
0

با این حال جشنواره جز آواز ی که شنیدن صدای آن ازدور همچندان خوشایند نیست وچنانچه مشاهده میشود بند به بند وسطر به سطر انتقادهای سال گذشته اینجانب که در رسانه های مختلف هم منعکس شد مجددا در جشنواره دهم باشدتی بیشتر وسطحی گسترده تر در حال وقوع است البته سوای مشکلات وکمبودهای مالی که بنا به اعترافات مکرربرخی از دست اندر کاران ستاد اجرایی مبنی بر وجود بحران در جشنواره وتمام این ضعف ها ومشکلات نتیجه عملکرد ضعیف و وبی کفایتی دبیر محترم اجرایی است که چندین سمت وجایگاه متفاوت در جشنواره داردجشنواره ای که مدیریت اجرایی آن هنوز درگیر مسایل شخصی ودرون گروهی است.عجب مسئولین انتقاد پذیری داریم .واقعا که....با این همه احتمال میرود که ضعف ستاد اجرایی شهرستان یکی از میراث های ماندگار این جشنواره باشد وبه دلیل عدم استقبال واثرگذار نبودن انتقاداز مدیران فرهنگی شهرستان واستان از هم اکنون باید منتظر رشد وتکرار ضعف هاومشکلات موجود در سطحی گسترده تر در جشنواره یازدهم باشیم و......

پاسـخ

مدافع دبیر اجراییسه شنبه 7 مهر 1394 | 16:40

0
0

ظاهرا این جشنواره خارج از مریوان هم سهم خواهان دیگری دارد چون ایشان یعنی جناب آریان رضایی هم همون حرف های هنرمندان سهم خواه مریوانی را میزند البته جشنواره هرگز بنا ندارد در مقابل چنین خواستها ی نامعقول این سهم خواهان کوتاه بیاید ومرغ ایشان اصلا پاندارد .انتقاد بی انتقاد

پاسـخ

سعیدسه شنبه 7 مهر 1394 | 17:26

0
0

ب این میگن حرف حساب !!

پاسـخ

نقطه چينسه شنبه 7 مهر 1394 | 19:43

0
0

ولا راست مى گويند امسال در كل خيلى بى نظم مى باشد برنامه پخش تئاتر ها خيلى مسخره طراحى شده تئاتر هيت كه سه بار پخش مى شه در يك وقت در يك مكان بعضى از اجراها همزبان در يك جا اجرا مى شوند من خودم در كل امسال را خوب به نظرم نمى رسه

پاسـخ

نقطه چينسه شنبه 7 مهر 1394 | 19:45

0
0

ولا راست مى گويند امسال در كل خيلى بى نظم مى باشد برنامه پخش تئاتر ها خيلى مسخره طراحى شده تئاتر هيت كه سه بار پخش مى شه در يك وقت در يك مكان بعضى از اجراها همزبان در يك جا اجرا مى شوند من خودم در كل امسال را خوب به نظرم نمى رسه

پاسـخ

ازادسه شنبه 7 مهر 1394 | 22:35

0
0

این اقای رضایی اجرا متفاوت انجام بدهند تا دیگر گروه ها هم یاد بگیرند اینطور نیست استقبال مردمی عالی بوده تا حالا و هر اجرایی برای خودش حرفی برای گفتن داردوبرای تماشاچی هم تازگی دارد من به عنوان تماشاچی معمولی از شهرداری انتقاد دارم که نخواسته بود قبل از مهر ماه محل بعضی از اجراها را حداقل روکش سیمان کندیا نسبت به تامین روشنایی ودر اختیار گذاشتن یک پریز سیار برق اقدام نمایید.بزید شانوی سه ر شه قام ی مریوان

پاسـخ

فریدنیک خواه هنرمند مستقل تاتر وسینماچهارشنبه 8 مهر 1394 | 02:03

0
0

کاک آزاد عزیز .اتفاقا آقای رضایی کاری کاملا متفاوت با اجرایی خوب وبازیگرانی قوی ومسلط دیشب در لابی هتل زریبار اجرا کردند.اسم نمایش قویتر است لطفا اجرای ایشان را ببینید قطعا نظرتان عوض خواهد شد ودر مورد انتقاد هایتان از شهرداری هم به عرض برسد که مشکل از شهرداری نیست در واقع ضعف در مدیریت ستاد اجرایی است که می بایست حداقل چندروزی قبل از جشنواره مکان های اجرا را بررسی میکرد ودرخواست رفع نواقص را میکردند ولی متاسفانه به جای پرداختن به متن تلاش بعضی از آقایان دامن زدن به حواشی است وبیشترین انرژی برخی از برگزارکنندگان صرف تلاش برای دریافت سهم است ومتاسفانه جشنواره مانند گوشت قربانی هرساله چندین بار قربانی میشود.

0
0
ازاد چهارشنبه 8 مهر 1394 | 12:53

کاکفرید ممنون از پاسخ شما درمورد وظیفه ستاد اجرایی کاملا صحیح می فرمایید اما بنر های شورا وشهرداری بیشتر خود نمایی می کند

پاسـخ

بهزاد زچهارشنبه 8 مهر 1394 | 09:07

0
0

حرفهایش خوب بود و انتقادی رواست...
اما بهتره ایشان هم اگه نظری جهت بهتر شدن دارند بدهند با پروژه هایی یا با اجراهایی متفاوت در جشنواره یا به قول ایشان مراسم(البته نخواستن بگن) سعی در بهتر کردن فستیوال نمایند...
اینکه اجراها کمتر اعتراضی بوده ناشی از ...بگذریم.
آنچه که خود بنده شاهد آن بودم و هستم این مطلبه که خیلی از شهرهای همجوار مریوان همواره اعتراض دارند که چرا این جشنواره فقط در مریوان برگزار می شود هم مرکز استان و هم شهر سقز که خصوصا سقز حتی کار را به جایی کشاند که می خواستند این جشنواره را به آنجا منتقل کنند اما خوشبختانه با جلوگیری مرکز استان و دوستانی دیگر از این فاجعه جلوگیری شد و طرح جشنواره تئاتر کوردی را به سقز دادند تا فتنه انگیزی پایان یابد.(پیشرفت همگانی است - پربار کردن جشنواره تئاتر خیابانی مریوان فقط وظیفه مرویان نیست بلکه وظیفه تک تک هنرمندان کورد می باشد - اگر خلاف این باشد پس همه مقصریم آقای رضایی)
در کل انتقادهاش رواست بهتره بعضی از هنرمندان تئاتری عزیز نیز از کارهای تکراری و صرفا برای خالی نبودن عریضه دست بردارند و اگر طرحی نو داشتند پا پیش بگذارند اگر نه بهتره نظاره گر باشند تا طرحی نو به ذهنشان برسد بعد خودی نشان دهند و هم خود و هم شهرشان را سربلند کنند... و اگر لایق بودند خود را به برادوی برسانند.

پاسـخ

مطلع وآگاهچهارشنبه 8 مهر 1394 | 15:13

0
0

جناب بهزاد واقعا که اطلاعات ناقص وگاهی کاملا غلط بهت دادن اینکه طرح جشنواره سقز را به هنرمندان سقزی پیشنهاد دادن تا فتنه خنثی بشه نمیدانم که منظورتان از فتنه چیست بهتره که یادت نره جشنواره سقز امسال وحدودا 20روز پیش شاهد برگزاری 11یازدهمین دوره اش بودیم والان درحال برگزاری 10دهمین دوره جشنواره خیابانی مریوان هستیم پس اینکه سقزی ها ویا هرکس دیگری به قول شما درصددایجاد فتنه بوده باشد خودبخود منتفی ودیدگاهی غیر منطقی وغیر عقلانی است ودر واقع تمام این شانتاژها وشایعه پراکنی ها کارعده ای سودجو ومنفعت طلب است بهتراست که با اشاعه چنین شایعاتی درصددقبضه کردن امورات جشنواره را برای خود ونوچه هایشان هستند واما آنروی سکه چیز دیگریست وچه معاملاتی بر سر این جشنواره وحتی جشنواره سقزتاکنون از سوی برخی از همین منفعت طلبان انجام نشد وچه نان هایی که به قرض داده نشد وشاید یکی از عمده ضعف های هردو جشنواره مریوان وسقز هم وجود لابی ها وبنگاه دارانی است که مدعی بنیانگذاری جشنواره هارا دارند وخودرا صاحب ومالک بلا منازع جشنواره میدانند ومتاسفانه حضور چنین افرادی با کارایی وفرمت وورژن مشابه که تنها اندکی در سایزتفاوت هایی احساس میشود دراکثر شهرهای استان وجوددارند که تنهاهدفشان برگزای است به هر طریقی وچندان کم وکیف کارها اولویتی ندارد ودر چنین شرایطی انتقاد به هرشیوه وگونه ای از چنین اوضاعی با تندخویی وپرخاشگری وفرافکنی روبرو میشود وحتی احتمال میرود که فردمنتقد را درمضان اتهامات گوناگون قرار دهند.

پاسـخ

یک خیابانی کارچهارشنبه 8 مهر 1394 | 15:34

0
0

باسلام..واقعا متاسفم برای چنین افرادی که هی اینجا واونجا دارن خودشونومطرح میکنن...وهی از دور نشستن ومیگن لنگش کن...آقای رضایی شما اگه جایگاهی داشتی تو شهر خودتون ازکاراتون استقبال میشد..خواهشا یه کم منطقی باش..اصلا میدونی این جشنواره ها باچه مشکلاتی روبروست میدونید ستاد زحمتکش دارن چه جوری کار میکنند..اصلا خبر داری دارند چه جوری پول جمع میکنند تا این جشنواره همچنان سرپا بماند..اصلا خبر داری........برو واین جشنواره رو ول کن تا کسانی که واقعا دلشون برای این جشنواره میسوزه کار کنند...بس کن آقای رضایی بس کن..همه که شمارو میشناسن ...***** داره بخدا

پاسـخ

اصيلچهارشنبه 8 مهر 1394 | 16:03

0
0

باسلام واقعا هنرمندان مريوان خجالت دارد جنگ سر اسم ونام و هرچي همه شما ادعا داريد بايد اين باشه تحليل شهر همسايتان به جتي متحد بودن وپوشاندن ضعف همکاران و همشهريانتان در حوضه همکاري در عوض هي پشت سر همبد و بي را مگويد اخر بايد تا کي ما مريوانها نتوانيم دست به دست هم بديم و دوستان را بالا ببريم اين همه نتيجه ان حالا بعدش هنوز مونده تو رو خدا درس بگيريد خودمان را ضايع نکنيم اگر بگي همه و همه سهم خواه هستيم ولي بيايد در دست هم جواب غريبه ها را هم دست بديم براي يک بار شده هم هم صدا باشيم واز سقز بترسيد من چند ماه پيش اين را گوش زد کردم و انتظار داشتم اگر بيشتر بريم پيش بد ترش را هم خواهيم ديد

پاسـخ

میهمان جشنوارهپنجشنبه 9 مهر 1394 | 00:19

0
0

آقای رضایی شما اگر انتقاد بلدی چرا نرفتی از جشنواره تاتر کردی شهر خودتان انتقاد نکردی که مهمان بدونه *******دعوت میکنه تابره روسن جایزه برندگان رو تقدیم کنه اگر مدعی هستی که دلسوزی پس میرفتی اونجا انتقا میکردی.

پاسـخ

عطاشنبه 11 مهر 1394 | 12:29

0
0

جناب اریان رضایی
شما که به کیفیت و پایین بودن سطح کارگاه آموزشی جشنواره اعتراض کرده و انتقاتد نموده اید چرا با افتخار گواهی شرکت در کارگاه را برای خود و گروهتان را از مدیر کمیته اموزش اقای کهنه پوشی دریافت نمودید.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسـخ

مسئول کمیته آموزشیکشنبه 12 مهر 1394 | 13:43

0
0

پاسخ به زریوار خبر \\\\\\r\\nگزارش زریوار خبر در رابط با اندک شرکت کنندگان workshop حضور در کارگاه ،از اطلاعیه شماره یک کمیته آموزشی بی اطلاعی بوده اند ما بنابه درخواست مدرس بین اللملی ذاگلاس پترسون تعداد شرکت کنندگان بیشتر از 40 نفر در هر گارگاه پذیرش نمی شدند.\\r\\n ونیز گزارش قضاوت شیوه برگزاری کلاس ضعیف بوده کاملا بی اساس میباشد که سایت زریوار منبع خبر خود را از یک شرکت کننده ******وحاشیه پرداز گزارش نموده است.

0
0
فرید یکشنبه 12 مهر 1394 | 16:01

سلاو. تعداد نفرات ک در ورک شا حضور دارند را می توانید در تصویر های این سایت نگاه کنید 20 نفر هم نیستند . چرا الکی حرف می زنید

پاسـخ

مسئول کمیته آموزشدوشنبه 13 مهر 1394 | 00:16

0
0

کاک فرید سلام\\\\r\\\\n وقتی اطلاعیه دادیم بنابه درخواست مدرس پذیرش کلاس بیشتر از 40 نفر مقدور نمی باشد وما در ثبت نام با رعایت این اصول معرفی دونفر از هر گرو جهت شرکت وحضور در workshop را درخواست نموده و ثبت نام کردیم بدیهی است که با این محدویت احتمال می رفت هنگام حضور تعداد ثبت نام شدگان حداقل پنج نفریا بیشتر کاهش بیابند.

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی