سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 7 شهریور 1394 / 09:15|کد خبر : 1587|گروه : اجتماعی

سرودن آواز هنرمند هورامانی در اعتراض به ساخت سد بلبر +فیلم

چندی پیش تعدادی از جوانان منطقه اورامانات در روستای بلبر در اقدامی اعتراض خود را با ریختن گل بر سر خود نسبت به ساخت سد بلبر و تخریب محیط زیست نشان دادند.

چندی پیش تعدادی از جوانان منطقه اورامانات در روستای بلبر در اقدامی اعتراض خود را با ریختن گل بر سر خود نسبت به ساخت سد بلبر و تخریب محیط زیست نشان دادند.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، چندی پیش تعدادی از جوانان منطقه اورامانات در روستای بلبر شهرستان سروآباد در اقدامی اعتراض خود را نسبت به ساخت سد بلبر و تخریب محیط زیست این منطقه بر سر خود گل ریختند.


فرزاد مهدی نیا هنرمند هورامانی به خبرنگار زریوار خبر، گفت: قبل از اینکه جوانان منطقه اورامان به کمپین اعتراض ساخت سد بلبر بپیوندد برای اولین بار چند هفته گذشته به نشانه اعتراض خاک و گل بر سر خود ریختم.


وی افزود: تعداد از جوانان اورامان به نمایندگی از تعداد کثیری از مردم مریوان و سروآباد در اقدامی با پیوستن به این کمپین، اعتراض خود را نسبت ساخت سد بلبر و تخریب محیط زیست منطقه اوارمان اعلام کردیم. 


 این هنرمند هورامانی دلیل اعتراض خود را نجات فرهنگ هزار ساله منطقه اورامان، طبیعت و تاریخ این منطقه دانست. وی ابراز امیدواری کرد مسئولین نسبت به فرهنگ و تاریخ هورامان توجه ویژه ای داشته باشند. 

 

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

اقبال محمدیشنبه 7 شهریور 1394 | 17:57

0
0

سلام ،ضمن احترام به نظرات دوستان بنده عضو کوچک و شاگردی از جامعه کارشناسان کردستان می باشم که هر کدام از آنهادر تخصص خود صاحب نظر آنهم در سطح ملی و جهان هستند. زمانی بعنوان خادم مردم در خانه ملت بودم ، با مشورت صاحب نظران ،بصورت فرا بخشی و با هدف توسعه همه جانبه کردستان بخصوص مریوان و سروآباد برای رفع معضل بیکاری جوانانی که بخاطر شبی 20 هزار تومان کول بری سینه اشان با گلوله نشانه می رفت، تلاشهای در وسع خود کرده ام.منم واقفم که سد سازی در جهان بخصوص ایران ضرر و زیان فراوانی بدنبال داشته و دارد. در اظهار نظر های قبلی جواب دانشجویان محترم رشته دکترای محیط زیست دادم(به سایتم رجوع و موضوعات مرتبط کاوش فرمایید. تصورم اینست دایه دلسوزتر از مادر شده ایم. سوالی برایم ایجاد شده که من از سال 88 با سند و مدرک پیگیر عدم اجرا و حتی تعطیل شدن سد داریان و حفظ چشمه بل بودم و اجرای کارخانه سیمان و سد بلبر را هم رسانه ای کرده بودم. چرا با گذشت 6 سال کسی به من انتقاد نکرد؟
زمانی که خط پروژه گاز رسانی به منطقه اورامانات را از نژمار به دزلی که منجربه تخریب محیط زیست و جنگلها می شد با صد ها جنگ و جدل به کنار جاده دربند دزلی (دو برابر شدن هزینه ورفع موانع قانونی )با هزار خون دل تغییر دادم چرا کسی ما را تشویق نکرد؟
انشاءلله امسال بخاطر انتخابات نباشد و عده ای بخاطر منفعت شخصی پشت پرده جوانان دل پاک و بی ریای ما را سپر بلا ی خود نکنند. جوانان عزیز بلبر سال 85 را بیاد آوریدزمانیکه بنده در معیت گروهی طرفدار محیط زیست شب در خانه باغی آقای دادگرنیا اطراق کردیم و فردا به ژیوار رفتیم ،بیاد آورید زمان نماینگیم و اولین کنگره هورامان شناسی در اورامان و تهیه سی دی پتانسیلهای زیست محیطی ،فرهنگی و گردشگری اورامان به چند زبان و ارسال به کشور های خارج ، توسعه و تبلیغ فروش صنایع دستی و محصولات مردم اورامان ،تبدیل کردن آن به شهر،اخذ اعتبارات جهشی و صد ها پیگیری دیگر جهت توسعه توریست و صنعت گردشگری اورامانات، بدانید بنده هم به حفظ محیط زیست و صنعت گردشگری ایمان دارم و ارزش یک اصله درخت بلوط را به صد ها میلیارد و پروژه های مخرب عوض نمی کنم . هر چند فرا بخشی فکرکرده و در صورت ضرورت حفظ محیط زیست به توسعه پایدار و اجرای پروژه عمرانی با ارزیابی زیست محیطی می اندیشم،اما می دانم همه چیز را همگان دانند ودر سال جاری هم چندین بار تلفنی و حضوری و جلسه ای حتی با انجمن چیا برگزار و پیشنهاد دادم که کارخانه سیمان و سد بلبر را مورد بازنگری و ارزیابی زیست محیطی و سود به زیان قرار دهیم اگر به نتیجه مثبت نرسیم منم با شما ها همرا بوده و خواهم بود. لذا از صاحب نطران تمنا دارم دست بدست هم دهیم و خطابم به شما بخصوص دانشجویان محترم دکترای محیط زیست وبیکار است که به انتظار استخدام دولتی و ماهیانه یک میلیون تومان حقوق نباشید وبجای تقابل بیایید پرو ژه های گردشگری و قابل توجیه را تعریف و ارایه فرمایید، بنده در وسع و توان خود حاضرم برای جذب سرمایه گذار و زمینه اجرای اصل 44، جذب اعتبار و ایجاد اشتغال بخصوص برای خودتان و توسعه صنعت گردشگری جانانه و دلسوزانه با شما همراهی نمایم. گرنه خطاب به خودم می گویم (عالم بی عمل زنبور بی عسل)
در ضمن مدیریت محترم زریوار خبرچرا این سناریو و خبر را در طی چند روز متوالی 2 بار تکرار و منتشر می نماید؟

پاسـخ

اهالی بلبردوشنبه 9 شهریور 1394 | 12:54

1
0

اقای محمدی عزیز شکی در خدمت رسانی شما نیست...اما نارحتی شما از پوشش اینخبر چیست؟؟اقای صباح محمدی نامه می نویسند برا ی خانم ابتکاراین ظلم نیست؟؟اقای محمدی مردم هورامان را گرسنه خطاب میکنند بی انصافی نیست؟؟از شما خواهشمندیم به جوانان اورامان فعالان محیط زیست کمک کنید و مکاتبات را متوقف کنید؟؟سد راه حل برای توسعه نیست اورامان طبیعت بکر دارد این مهمترین دلیل برای کنسل دن اینپروژه است

پاسـخ

محسن مقدمیدوشنبه 11 آبان 1394 | 13:04

0
0

واقعا جای تاسف دارد که منطقه هورامانات و طبیعت بکرش با بی تدبیری و غفلت مسولان ما نابود شود

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی