سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
یادداشت/
دوشنبه 26 مرداد 1394 / 08:57|کد خبر : 1517|گروه : فرهنگی

خواندن به زبان مادری فرصتی برای تقویت غنای فرهنگ بومی

وجود تفاوت هاي زباني و قومي در يك كشور، نه تنها تهديد نيست، بلكه يك فرصت به شمار مي رود تا از قابليت هاي همه آنها در راستاي هويت واحد و تقويت غناي فرهنگ بومي از آن سود جست.

وجود تفاوت هاي زباني و قومي در يك كشور، نه تنها تهديد نيست، بلكه يك فرصت به شمار مي رود تا از قابليت هاي همه آنها در راستاي هويت واحد و تقويت غناي فرهنگ بومي از آن سود جست.

به گزارش خبرنگار زریوار خبر، زبان در اجتماعات انسانی و در زندگی گروهی و روابط اجتماعی، به واسطه نیاز انسانها با یکدیگر پدید آمد و در یک تحول طولانی چندهزار ساله، شکل های گوناگون به خود گرفت. هر زبانی با توجه به شرایط منحصر به فرد خود می تواند وسیله ارتباط فرهنگی، علمی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی گردد. زمانی که لزوم ارتباط با دو یا چندزبان در داخل محدوده جغرافیایی خاص مدنظر باشد، با یک چالش مواجه خواهیم بود. زمانی که فراگیری و خواندن به زبان دوم در اولویت سیستم تعلیم و تربیت قرار می گیرد، خواندن به زبان مادری و سازو کار آن ممکن است به یک مسئله تبدیل گردد. چنانچه زبان مادری در حاشیه زبان رسمی و یا حداکثری قرار گیرد، به یک مسئله تبدیل می گردد. اما چنانچه خواندن به زبان مادری مورد احترام و اهمیت قرار گیرد و فراگیری آن در نظام تعلیم و تربیت رسمی و یا غیررسمی ترویج یابد، می تواند از حالت چالش خارج و به عنوان یک حق طبیعی اقلیت های دوزبانه تلقی گردد.

 

لذا موسسات آموزشي بايد درنظر داشته باشند كه وجود تفاوت هاي زباني و قومي در يك كشور، نه تنها تهديد نيست، بلكه يك فرصت به شمار مي رود تا از قابليت هاي همه آنها در راستاي هويت واحد و تقويت غناي فرهنگ بومي از آن سود جست. همچنين كارشناسان بايد بدانند كه فراگيري دو يا چند زبان منافاتي با اصول تعليم و تربيت ندارد و فراگيري دو يا چند زبان در داخل يك محدوده جغرافيايي، هم از توان و ظرفيت يك نفر برخواهد آمد و هم فراگيري هر زبان به فراگيري زبان يا زبانهاي ديگر كمك خواهد كرد.   

 

نویسنده: محمد رحمان پور- دکتری برنامه ریزی درسی دانشگاه اصفهان، مدرس دانشگاه پیام نور مریوان و سروآباد

 

مطلب ارسال شده به سایت خبری تحلیلی زریوار خبر، بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است. این سایت در نظر دارد با انتشار نظرات صاحب نظرانی از طیف های گوناگون، چشم انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه ها رابه کاربران خود در شهرستان مریوان و استان کردستان ارائه دهد.(زریوار خبر منتظر مقالات شما می باشد. برای ارسال نوشته های خود به قسمت ارتباط با ما در صفحه نخست سایت مراجعه فرمایید).

 

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

برچسب ها

زبان مادری غنای فرهنگ بومی

بازدید ها : 1291

نظرات بینندگان :

آمانجدوشنبه 26 مرداد 1394 | 13:05

0
0

سلام آقاي رحمان پور كاش مي توانستيد بيشتر و ريشه اي به چالش هاي فراروي زبان مادري مي پرداختيد. البته به توانايي شما ايمان دارم اما برخي موارد نيز وجود دارد كه ما نمي توانيم راحت بيان كنيم.

پاسـخ

دانشجودوشنبه 26 مرداد 1394 | 13:07

0
0

سلام استاد. از اينكه مطالب زيبا و علمي را مي فرستيد واقعا ممنون. انشالا بتوانيد هميشه به كارهاي علمي خود ادامه دهيد

پاسـخ

دوستدوشنبه 26 مرداد 1394 | 13:10

0
0

سلام آقاي دكتر. مطلب و مسئله بسيار مهمي را اشاره كرديد. اما اگر فرصت كرديد آن را كاملتر كنيد و منتشر سازيد تا برخي ها حساب كار را بدانند. با تشكر

پاسـخ

محمديدوشنبه 26 مرداد 1394 | 13:18

0
0

سلام آقاي دكتر. بنده تعريف شما را زياد شنيدم. دوست داشتم همكاري علمي با شما داشته باشم. به زودي بهتون ايميل مي دم. موفق باشين

پاسـخ

قه لاي داسيراندوشنبه 26 مرداد 1394 | 13:21

0
0

سلام دكتر گيان. اگه ر اكريت له مورد شوراي شاريشو شتيك بنووسن. البته فه قه ت انتقاد مه نووسن. ته شه كوريشيان لي بكه ن. زور سپاس

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی