سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
شنبه 17 آذر 1397 / 13:31|کد خبر : 1366|گروه : فرهنگی

تسهیل در امر ازدواج جوانان، الفبای فراموش شده خانواده ها

یک کارشناس مسایل اجتماعی می گوید: متاسفانه امروزه بر خلاف باور نسل گذشته؛ ازدواج به مقوله ای تجملاتی و چشم و هم چشمی تبدیل شده است.

یک کارشناس مسایل اجتماعی می گوید: متاسفانه امروزه بر خلاف باور نسل گذشته؛ ازدواج به مقوله ای تجملاتی و چشم و هم چشمی تبدیل شده است.

به گزارش زریوار خبر، مقوله ازدواج آسان یکی از دغدغه های جوانان و خانواده های کشورمان است که امروزه به یکی از چالشی ترین بحث های روزمره آنها تبدیل شده است.


 
استان کُردستان با دارا بودن جمعیت بالای جوانان سنین 15 تا 30 سال نیز در این میان سهم بزرگی از جمعیت جوان کشور و همچنین دغدغه های امر ازدواج را به خود اختصاص داده است.


 
امری که در دهه اخیر و به ویژه در این چند سال ذهن و فکر جوانان را درگیر خود کرده است این است که چگونه می توان با کمترین دغدغه و مشکلات زندگی خود را تشکیل داده و در کانون گرم خانواده خود را بسازند.


 
مهمترین مشکل بیان شده از سوی جوانان کُردستانی و سنندجی، نبود اشتغال ثابت و حقوق ماهیانه است که آنها را از ازدواج در سنین قبل از 25 سال بازمیدارد.
 


سیروان یکی از جوانان کردستانی که حدود 8 سال است با خانواده همسر آینده اش بر سر نبود کار ثابت اختلاف دارند، به خبرنگار نوای آبیدر می گوید: از سال 86 که دانشجوی لیسانس بودم با خانمی در دانشگاه آشنا شدم و در همان اوایل به همراه خانواده به خواستگاری وی رفتیم.


 
این جوان کردستانی می افزاید: خانواده نامزد من از لحاظ مالی وضعیت خوبی دارند و برعکس من که از لحاظ مالی خانواده ای متوسط و روبه پایین هستیم و همنیا مر بنای اختلاف خانواده وی و خصوصاً پدر همسر آینده من شد.


 
وی می گوید: ما از همان اول همدگیر را واقعی دوست داشته ایم و به مسایل اخلاقی پایبند بوده ایم و ازدواج را بهترین راه حل رسیدن به خواسته هایمان انتخاب کرده ایم اما خانواده همسر آینده من تنها ملاکشان پول و ثروت مالی داماد آیندشان است.


 
با توجه به گفته های این جوان کردستانی درخصوص سخت گیری خانواده ها در امر مادیات، بحث بالا رفتن سن ازدواج امری بدیهی است.


 
کارشناس مسایل اجتماعی: "بالا رفتن سن ازدواج جوانان کُردستانی زنگ خطری جدی برای مسئولان و خانواده ها است"


"لیلا محمدی" کارشناس ارشد مسایل اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص بالا رفتن سن ازدواج می گوید: متاسفانه امروزه بر خلاف باور نسل گذشته؛ ازدواج به مقوله ای تجملاتی و چشم و هم چشمی تبدیل شده است.


 
وی می افزاید: خانواده ها بعضاً مهریه های چند هزار سکه ای، خانه های آنچنانی، و شغل هایی با درآمد میلیونی را درخواست می کنند که با توجه به وضعیت معیشتی جامعه و خانواده های کُردستانی چنین توان مال در کمتر از یک درصد خانواده ها وجود ندارد.


 
محمدی معتقد است که چنین باورها و درخواست های نادرستی سن ازدواج را در کُردستان به بالاترین حد خود در میان جوانان رسانده است.


 
این کارشناس مسایل اجتماعی می گوید که سن ازدواج در میان آقایان در کُردستان به بالای 30 سال و در میان خانم ها به 28 سال رسیده است که زنگ خطری جدی برای خانواده ها و دستگاه های مسئول تبدیل شده است.


 
وی می افزاید: چنین افزایشی در سن ازدواج تبعات منفی اجتماعی نظیر روی آوردن به رفتارهای پُرخطر اجتماعی و برقراری رابطه نامشروع؛ اعتیاد و سست شدن کانون و بنیاد خانواده را به دنبال دارد.


 
در این میان نقش رسانه های نوشتاری و خصوصا شنیداری و دیداری و در راس آنها صدا و سیما در راستای ترویج تسهیل امر ازدواج در خانواده ها بسیاری کلیدی است که تاکنون حرکتی مثمر ثمر در این راستا توسط رسانه ملی در استان کُردستان انجام نگرفته است.


 
همچنین فیلم ها و سریال های امروزی اکثرا بر روی خانواده های کم جمعیت، بحران های زناشویی و اختلافات خانوادگی تاکید دارند. پرداختن به مشکلات جامعه و خانواده ها جزو رسالت های اصلی رسانه است اما در کنار آن باید بسیاری از خانواده های با بنیاد محکم را نیز به همگان نشان داد تا ماهیت و مفهوم اصلی خانواده برای نسل جوان واضح تر شود.
 


دستگاه های مسئول نیز باید با تهیه و تدارک برنامه هایی در خصوص آسان گیری در امر ازدواج خانواده های کُردستانی و خصوصاً دختران را آگاه سازند که تنها مادیات ملاک خوشبختی و سعادت در یک زندگی جدید نیست چرا که هستند بسیاری از زندگی های آنچنانی که به دلیل اعتیاد طرفیت، خیانت و نبود اعتماد با شکست و طلاق مواجه شده اند.


 انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

رزگار رحمان پوریکشنبه 4 مرداد 1394 | 09:32

2
0

اگر بیکاری تمام شود شاید چون آیا بارفع تحریم ها بیکاری نمیموند؟ وخانواده های فقیر ثروتمند می شوند؟

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی