سایت خبری تحلیلی

آرشیو اخبار / بایگانی پیوند سایتی RSS
آرشیو/
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 / 16:35|کد خبر : 1126|گروه : فرهنگی

بدحجاب‌ها فقط دلشان پاک است؟!/ حرمت ماه رمضان هم از مُد افتاد

همیشه شنیده‌ایم که بدحجاب‌ها می‌گویند ما دلمان پاک است و با خدا بودن و مسلمان بودن به این نیست که چهار تار موی خود را بپوشانیم! اما آیا حفظ حرمت آداب و شئون ماه خدا را هم از دید آنها فقط با دو کلمه «دل پاک» می‌توان خط زد و آن را از مُد افتاده تلقی کرد؟

همیشه شنیده‌ایم که بدحجاب‌ها می‌گویند ما دلمان پاک است و با خدا بودن و مسلمان بودن به این نیست که چهار تار موی خود را بپوشانیم! اما آیا حفظ حرمت آداب و شئون ماه خدا را هم از دید آنها فقط با دو کلمه «دل پاک» می‌توان خط زد و آن را از مُد افتاده تلقی کرد؟

به گزارش زریوار خبر، بدحجاب هم آن بدحجاب‌های نسل‌های قبل که برایشان رمضان، حرمتی داشت که با دیدن رفتارهایشان در این ماه‌ها هیچ گاه نمی‌توانستی باور کنی که اینها زمانی در رعایت حجابشان سست بوده‌اند.

اما این روزها که دیگر بدحجاب‌ها در جامعه رها شده اند و واژه «بدحجابی» برای بعضی از آنها با «بی‌حجابی» جایگزین شده، حفظ حرمت ماه‌های خاص هم رنگ باخته است و باید پای دل خانواده‌های مذهبی نشست تا خون دلشان برایتان سرریز  شود، آنها که دلشان می‌لرزد برای اینکه فرزندشان، پا در آشفتگی شهر وسوسه‌ها بگذارد، مبادا که از نبایدهایی که سالها برایش گفته‌اند، بچشد و آموخته‌هایش برایش رنگ ببازد.

 

جالب است که تا همین چند وقت پیش فقط برای رفتن به مکان‌های خصوصی باید «یا الله» می‌گفتی اما این روزها برای اینکه چشمانت را از زمین بگیری و بالا را نگاه کنی حتماً باید «یا الله» بگویی! چون دیگر اگر بادی بوزد و روسری از سر بیفتد زمان طولانی می‌طلبد تا دستی پیدا شود و این روسری را در سر جای خود قرار دهد. اگر چشمت به داخل خودرویی بیفتد خصوصی ترین صحنه‌ها را در ملأعام می‌بینی بی‌آنکه شاهد تذکری حتی خشک و خالی باشی!

 

فضای داخل خودرو؛ می‌خواهد شخصی باشد یا عمومی، داخل آپارتمان‌ها، کوچه‌ها، مغازه‌ها و پاساژها، این روزها در تعاریف بدحجاب‌ها، معنی «فضای خصوصی» و «حریم شخصی» پیدا کرده است چرا که اگر تا دیروز خانم همسایه را می‌دیدی که تا جلوی در ورودی ساختمانی که در هر طبقه‌اش خانواده‌ای ساکن بود بدون هیچ حجابی ظاهر می‌شد، این روزها حریم شخصی آنها بزرگ‌تر شده و در خیلی از فضاهای عمومی، احساس خصوصی آنها گسترده شده است!

عفاف و حجاب در جامعه این روزها رها است و سند آن، یک نیم روز، راه رفتن در خیابان‌های شهر است عفاف و حجابی که دیگر فقط زنانه نیست بلکه دامنگیر بعضی مردان هم شده است. مردانی بزک کرده و زن‌نما و زنانی که تمام زنانگی‌شان در معرض دید است این روزها بی‌محابا در شهر می‌گردند و کسی هم معترض آنها نیست.

 

رمضان، همیشه برای همه حرمت داشته است اما حرمت‌شکنی بعضی از این دل‌پاکانی که همه چیز فقط، لق لقه زبانشان است تا جایی پیشرفت کرده است که این روزها نه تنها سر و سامانی به وضع ظاهرشان در جامعه نمی‌دهند بلکه با وقاحت، روزه‌خواری‌شان را هم به رخ می‌کشند. اما فقط یک سوال چطور کسی که دلش «پاک» است می‌تواند تمام نگاه‌ها را به سمت خود «ناپاک» کند؟!

ماه مبارک رمضان فضایی است برای به کنترل در آوردن شهوات و خواسته های نفسانی بشر. وقتی این خواسته ها تحت کنترل قرار می گیرد طبیعتا تمایل فرد به سمت زشتی ها کم می شود که یکی از زشتی ها پوشش های نامناسب است و خود افراد در این ماه گرایش به خوبی ها و زیبایی و پاکی ها پیدا می کنند و این به خاطر ویژگی های این ماه است که در عالم یک تغییراتی ایجاد می کند از جمله در تمایلات بشر که تمایل و سلیقه و میل آدمها به سمت خوبی ها حرکت می کند.

ماه مبارک رمضان فضایی است برای به کنترل در آوردن شهوات و خواسته های نفسانی بشر. وقتی این خواسته ها تحت کنترل قرار می گیرد طبیعتا تمایل فرد به سمت زشتی ها کم می شود که یکی از زشتی ها پوشش های نامناسب است و خود افراد در این ماه گرایش به خوبی ها و زیبایی و پاکی ها پیدا می کنند و این به خاطر ویژگی های این ماه است که در عالم یک تغییراتی ایجاد می کند از جمله در تمایلات بشر که تمایل و سلیقه و میل آدمها به سمت خوبی ها حرکت می کند.انگار نه انگار که درست 10 سال پیش، شورای عالی انقلاب فرهنگی، قانون عفاف و حجاب را در این کشور تصویب کرد اما گویی این قانون هم فقط تصویب و بایگانی شد تا شاید روزی سراغی از آن برای اجرا گرفته شود، اجرایی که مردم آن را در جامعه لمس کنند نه اینکه با 4 آیین‌نامه و 10 دستورالعمل و ... فقط شعار اجرایی شدن آن در گوش جامعه بپیچد.

انتهای پیام/

ZariwarKhabar Telegram Channel

نظرات بینندگان :

آرمان فتحيشنبه 6 تیر 1394 | 15:12

9
5

قطع به يقين در تمامي جوامع پيشرفته و معتقد به دموكراسي با ارزش قائل شدن به اعتقادات دروني انسانها هيچگاه چه به صورت مستقيم و چه غير مستيم شاهد توهين و ناديده انگاشتن اعتقادات نيستيم مردم كشور ما و به تبع آن استان كردستان نيز مي بايست به اين سطح تفكر و شعور اجتماعي برسيم كه احترام نهادن به ماه مبارك رمضان و امثالهم از حداقل هاي مورد انتظار است.

پاسـخ

جامعه شناسیچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 00:24

4
2

در نحوه ی زیست امروزی، نقش و کارکرد نهادهایی همچون خانواده در حوزه تربیت و پرورش جای خود را بیشتر به رسانه هایی همچون تلویزیون، ماهواره و شبکه های اجتماعی و مجازی داده است. که این خود بنوعی باور داشت، الگوها و ارزشها را شکننده نموده است. نقش سازمانهای مردم نهاد و سمن ها در حوزه اخلاقی و تربیتی باید بیش از پیش فعالتر گردد

پاسـخ

شهروندچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 02:02

6
0

بهتره از خودمون فرهنگسازی رو شروع کنیم و کسی رو قضاوت نکنیم مخصوصا تو این ماه مبارک هیچ چیز اجبار نیست و ما باید اینو یاد بگیریم خوشبختانه الان همه از تمام قوعد دینی و مذهبی رو بلدن و یکی از اصول غیر اجباری بودنه وقضاوت نکردن هرکس باید بیاد از خودش شروع کنه. سپاسگذارم

پاسـخ

شهر خاموشچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 08:39

2
2

به کجا چنین شتابان؟
گون از نسیم پرسید
- دل من گرفته زین جا
هوس سفر نداری
ز غبار این بیابان؟
- همه آرزویم اما
چه کنم که بسته پایم.
به کجا چنین شتابان؟
- به هر آن کجا که باشد
به جز این سرا، سرایم
- سفرت به خیر اما تو و دوستی، خدا را
چو از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی
به شکوفه‌ها، به باران
برسان سلام ما را...
افسوس که زود دیر میشود،همین دیروز بود که خبر تجاوز گروهی به دانش اموزان یک دبیرستان در تهران همه را شوکه کرد.وقتی هنجارها رنگ ببازد هر روز باید شاهد اتفاقاتی از این دست باشیم.این ما هستیم که پدران و مادران اینده را تربیت میکنیم.خواهشا حرمت هایی که تاکنون جامعه به ان پایبند بوده را حفظ کنیم اینها از مد افتادن و عقب ماندگی نیست اینها روشن فکری نیست خودمان را گول نزنیم.

پاسـخ

امیدچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 10:24

4
2

حجاب درکردستان و پوشش لباس کردی به شیوه قدیم نه امروزی همیشه موردستایش و قبول خواهرارن ومادران ما بوده است امروز مدها ی که اغلب از سایر شهرهای دیگر می ایندو یا به نوعی دوخت تهران است انخاب پوشش مناسب را برای جامعه زنان ما دشوار کرده می طلبد که کارگاهای و خیاطان بانوان و آقایان هم تعریفی از پوشش درست ومناسب را ارائه دهند وجامعه وخانواده ها هم از ان استقبال کنند .پوشش لباس تحریک آمیز دل پاک را نا پاک و چشم ناپاک را به پاکان و سوسه شیطانی را تحریک خواهد نمود

پاسـخ

uچهارشنبه 9 خرداد 1397 | 12:39

5
2

بدحجابی به شکل امروز در ایران(پوشش و ابراز اندام) بعلت قانونی شدن حجاب است. شما در تمام کشورهای با حجاب آزاد بروی بدحجابی به شکل ایران نمی بینی. در انجا کسی لباس اندام نما نمی پوشد، انواع مواد آرایشی به صورت نمیزند، دهها دقیقه جلو آینه نمی ایستد و ...
تنها راه نجات از این مدل بدحجابی های ایرانی، اختیاری کردن آن است. تا از هزینه های سرسام آور که برای بدحجابی مصرف میشود و همچنین تحریک و هیجانی شدن مردان نجات پیدا کرد.

پاسـخ

مسعودپنجشنبه 10 خرداد 1397 | 07:34

2
2

حکایت این به اصطلاح بدحجابها ، حکایت مردی است که دست خودرا می برید تا به حاکم دست ندهد .این گروه به اصطلاح خودشون دارن با "پدیده اجبار" مبارزه می کنند .گهگاهی چنان لباسهایی می پوشند که بیشتر از برهنگی جلب توجه می کند .شاید منظورشان از این خودنمایی رهایی از دام تنهایی، بی کاری و بلاتکلیفی است .گویا نصیحت وارشاد دیگر جوابگونیست.طرحی نو باید درانداخت.

پاسـخ

س ص ح پ قجمعه 11 خرداد 1397 | 15:40

0
1

بسازم خنجری نیشش زفولاد - زنم بردیده تادل گردد آزاد - هرانچه دیده بیند - دل کند یاد .
اگر همه خودرا کور کنیم . نمی شود زندگی کرد . خیلی از خانمها که گوششان به این حرفها بدهکار نیست . تهران وکردستان نداریم . امروزه همه جا حجاب مسخره شده . خود بخدا مردهای جوان ، هم چشم دارند هم دل دارند . زمینه که هموار است . بقول کردی خودمان ( چاو کویربی ماست ببینیو . که و چکی لی هه ل نه گری ) کاکه غم مخو دنیا وک بایه بشادی بژی درچو له کایه گر دنیا سری وفای ببوایا لبر خلق نوره بوسر من نایه . والله عیبه کاکه کرّه جوانه کان چاو یان ئه که وییه ام کیژه بی حجابانه ناتوانن خویان راگرن . په نا به خوا ...

پاسـخ

بروسکهچهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 | 12:52

0
0

مرحبا مقاله ی جالب و پر معنی بود .

پاسـخ

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت زریوارخبر در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
* به دلیل تراکم نظرات ممکن است نظر شما با تاخیر تایید شود.

نام *
 

کد امنیتی